Post view

Lajm i fundit: Në janar rikthehen vizat për Shqpërinë?

Një lajm i keq vjen nga takimi i ministrave të Brendshëm të disa vendeve të Bashkimit Evropian që3 është zhvilluar sot në Luksemburg, për të diskutuar mundësinë e pezullimit të liberalizimit të vizave për disa vende të Ballkanit. Ndërsa kanë argumentuar se pezullimi i përkohshëm është i nevojshëm për të frenuar kërkesat e pabaza për azil ata kanë theksuar se keqpërdorimi i sistemi të azilit “është rritur në mënyrë të konsiderueshme” prej Shqipërisë, Bosnjës, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Serbisë të cilave u është dhënë e drejta e udhëtimit pa viza në zonën e Schengen-it.
Kështu komisionarja për Çështje të Brendshme e BE-së, Cecilia Malmstroem se aktualisht po diskutohet legjislacioni që do të lejonte rifutjen e përkohshme të vizave në situata të caktuara ndërsa shtetet që po i mëshojnë më fort kësaj cështjeje janë Suedia, Gjermania, Franca, Belgjika, Hollanda, Austria dhe Luksemburgu. Megjithatë një vendim përfundimtar pritet të merret në fillim të vitit që vjen.

ermal-ipapar 28.10.2012 1 1821
Comments
Order by: 
Per page:
 
 •  Hashashmenja: 
   
  ishalla mo se ngelen njerzit tu prit vizat e kom lllafin per ato qe dun te ikin ne vendet europiane
   
   06.11.2012 
  0 points
   
Post info
ermal-ipapar
eri top sheqeri
28.10.2012 (4277 days ago)
Rate
0 votes
Actions
Recommend
Categories
Lajme Shqip (5 posts)
Politik (5 posts)
shendetesi (3 posts)
Videos (1 posts)
Tags
Arbri është fituesi i edicionit të pestë të 'Big Brother Albania'. Djali nga Kosova mori më shumë vota nga publiku se Liami Bashkimit Evropian Ish-kryeministri Fatos Nano ka bashkëbiseduar madje ka bërë edhe batuta me kryeministrin dhe kryetarin e PD-së Berisha mbrëmjen e së hënës. Një kontingjent prej 250 ushtarë të batalionit rezervë të KFOR-it Nokia nxjerr telefon me kamer 41 megapixel Papunësia në Eurozonë arriti një rekord të ri në muajin mars Parlamenti i Maqedonisë me 85 vota pro miratoi Deklaratën për afirmimin e strategjisë së vendit për anëtarësim në NATO të propozuar nga mazhoranca. Partia Aleanca Demokratike (PAD) ka propozuar ditën e shtunë Neritan Cekën për postin e Presidentit të Republikës. Prodhuesi i makinave “Lamborghini” ka prezantuar në Pekin modelin e ri URUS Për shumëkënd "Fyma e Re demokratike" është një emër jo shumë modern. Por Qeveria greke pritet të marrë së shpejti një vendim të rëndësishëm që lehtëson procedurat e minoritarëve grekë nga Shqipëria për marrjen e nënshtetësisë greke. Rona Nishliu regjistroi rezultatin më të mirë në historinë e pjesëmarrjeve shqiptare në “Eurovision” Shpiket vaksina kundër shëndoshjes Tre vjet pas kthimit në Departamentin e Shtetit në një takim zyrtar me Sekretaren Amerikane të Shtetit Hillary Clinton i cili u rendit i dyti. "Jemi te dy fitues!" i kushtoi rëndësi dy këngëve më të klikuara të momentit në internet ishin fjalët e para të Arbrit pas fitores. kryeministri Sali Berisha ia ka dalë të realizojë një prej qëllimeve të këtij takimi. Qëllim kurse 450 ushtarë të tjerë pritet të mbërrijnë në Kosovë në d me ushtarë gjermanë