Post view

Qeveria greke pritet të marrë së shpejti një vendim të rëndësishëm që lehtëson procedurat e minoritarëve grekë nga Shqipëria për marrjen e nënshtetësisë greke.


Pas një takimi të Ministrit të Rendit Nikos Dhendias me zv/ministrin e Brendshëm, Haralambos Athanasiou është konkluduar që lejet dhjetëvjecare që disponojnë shumica e minoritarëve grekë të shndërrohen në mënyrë automatike në lejë qëndrimi pa afat.

Ky zhvillim sipas burimeve nga dy ministritë realizohet në mënyrë që të përballohet cështja e pengesave burokratike që lidhen me qëndrimin e minoritarëve nga Shqipëria në Greqi, si dhe në lehtësimin e procedurave për marrjen e nënshtetësisë greke pas aplikimit nëse ata e dëshirojnë.

Në një periudhë kohore shumë të shkurtër pritet që të nënshkruhet vendimi ligjor i përbashkët nga dy ministritë greke që do të hyjë në fuqi menjëherë. Sipas zv/kryetarit të organizatës Omonia për Greqinë z. Jorgos Tzoumakas janë të paktën 200000 persona që disponojnë lejën dhjetëvjecare të qëndrimit në Greqi.

Prej tyre rreth 75000 kanë marrë nënshtetësinë greke, ndërsa mijëra të tjerë janë ende në procesin e aplikimit.

Ndërkohë pritet që qeveria greke të aprovojë projektligjin e ri edhe për emigrantët që do të jetë me kritere më të rrepta se ligji i miratuar nga socialistët kur ata erdhën në fuqi në 2009.

Një prej ndryshimeve thelbësore është se një emigrant duhet të aplikojë për nënshtetësi vetëm kur vërteton se ka dhjetë vjet lejë qëndrimi të rregullt, nga shtatë vjet që kërkonte ligji aktual.

Gjithashtu fëmijët e emigrantëve që lindin në Greqi do të marrin nënshtetësinë vetëm nëse prindërit e tyre ndodhen të paktën tetë vjet në Greqi. Pika më pozitive e këtij ligji është se fëmijët e emigrantëve mund të marrin automatikisht nënshtetësinë greke pasi kanë mbaruar gjimnazin në Greqi dhe japin provim për në universitetetet greke.


ermal-ipapar 07.10.2012 1 1028
Comments
Order by: 
Per page:
 
Rate
0 votes
Actions
Recommend
Categories
Lajme Shqip (5 posts)
Politik (5 posts)
shendetesi (3 posts)
Videos (1 posts)
Tags
Arbri është fituesi i edicionit të pestë të 'Big Brother Albania'. Djali nga Kosova mori më shumë vota nga publiku se Liami Bashkimit Evropian Ish-kryeministri Fatos Nano ka bashkëbiseduar madje ka bërë edhe batuta me kryeministrin dhe kryetarin e PD-së Berisha mbrëmjen e së hënës. Një kontingjent prej 250 ushtarë të batalionit rezervë të KFOR-it Nokia nxjerr telefon me kamer 41 megapixel Papunësia në Eurozonë arriti një rekord të ri në muajin mars Parlamenti i Maqedonisë me 85 vota pro miratoi Deklaratën për afirmimin e strategjisë së vendit për anëtarësim në NATO të propozuar nga mazhoranca. Partia Aleanca Demokratike (PAD) ka propozuar ditën e shtunë Neritan Cekën për postin e Presidentit të Republikës. Prodhuesi i makinave “Lamborghini” ka prezantuar në Pekin modelin e ri URUS Për shumëkënd "Fyma e Re demokratike" është një emër jo shumë modern. Por Qeveria greke pritet të marrë së shpejti një vendim të rëndësishëm që lehtëson procedurat e minoritarëve grekë nga Shqipëria për marrjen e nënshtetësisë greke. Rona Nishliu regjistroi rezultatin më të mirë në historinë e pjesëmarrjeve shqiptare në “Eurovision” Shpiket vaksina kundër shëndoshjes Tre vjet pas kthimit në Departamentin e Shtetit në një takim zyrtar me Sekretaren Amerikane të Shtetit Hillary Clinton i cili u rendit i dyti. "Jemi te dy fitues!" i kushtoi rëndësi dy këngëve më të klikuara të momentit në internet ishin fjalët e para të Arbrit pas fitores. kryeministri Sali Berisha ia ka dalë të realizojë një prej qëllimeve të këtij takimi. Qëllim kurse 450 ushtarë të tjerë pritet të mbërrijnë në Kosovë në d me ushtarë gjermanë