Foren  ›  Forumi Albalove  ›  Tema të ndryshme
 

thenie filozofike

Pasuria me e madhe eshte injoranca

Budalla nuk eshte ai qe nuk di,por ai qe kujton se i di te gjitha.

Bota eshte ajo qe e shfaq veten ne pervojen e nje subjekti.

Grate mund te jene te talentuara,por mesa duket gjenite jane vetem burrat.

Eshte vete karakteri....ai qe ende eshte katerciperisht i njejti me ate te dikurshmit.

Nuk ka shpirt ai qe kerkon shpirtin.

Rinia eshte e pakendshme,sepse tek ajo nuk eshte e mundur ose nuk eshte e arsyeshme te jesh produktiv,ne c'do lloj kuptimi.

Njerezit qe nuk mund ti kuptojme,kerkojme ti bejme te dyshimte.

 

Jeta me dhuroi  3 zgjedhje:seks,droge dhe vdekje,une zgjodha dy te parat,ndersa e treta me zgjodhi mua.

Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin,do vdes kur te qaj kur te gjithe do te qeshin.

Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.

Derisa ngjyra e lekures do te jete me e rendesishme se ajo e syve do te kete lufte.

" Rashe ne nje nga periudhat e mia patetike te mbylljes ne vetvete. Shpesh, me qeniet njerezore, te mira e te keqija, shqisat e mia shkeputen, lodhen: une heq dore. Jam e edukuar. Pohoj. Shtirem sikur kuptoj sepse nuk dua te lendoj askend. Kjo eshte dobesia qe me ka sjelle me shume telashe. Duke u perpjekur te jem e sjellshme me te tjeret, shpesh e gjej veten me shpirtin feta-feta, te katandisur si nje pjate makaronash te shtypura.
Nuk ka rendesi. Truri im mbyllet. Degjoj. Pergjigjem. Dhe ata jane teper te ngathet per te kuptuar se une nuk jam atje.
Nga larg e telefonoi: " ME THUAJ SHPIRT , DUHET TE VAZHDOJ TE SHPRESOJ APO PER TY ATE DIT AJO DASHURI MBAROI???" Djali nje pergjigje te drejt i dha : "NESE AKOMA ME DO ATEHER VAZHDO E SHPRESO , NESE JO ME MIR ME HARRO..."
U be kohe qe ajo zerin sja degjonte, qe syt e bukur sja shikonte, e merte malli per ate shikim, i qante zemra per ate djal. Nga dikush mori nje lajm te hidhur :" AI TE TRADHTOI, ATA JAN BASHK". Nuk mundi ta duronte kur vet e dashura e tij i tha:" PO JEMI BASHK , AI KURR SME KA LENDUAR!" Nuk mundi ta degjonte zerin e tij tek pohonte ato fjal qe te vrisnin. Zemra e saj shum shpejt filloi te rrihte , aq shpejt sa ne spital pa ndjenja perfundoi. Doktorri mendonte se nuk do shpetonte, por nje ze ne enderr i thoshte: " TE LUTEM MAMI, TI MUND TJA DALESH, UN E MERITOJ TE JETOJ, NUK KAM ASNJE FAJ..." Vajza i hapi syt dhe jeten shpetoi. Ate mengjes doli ne lulishten e spitalit, ajer ,freski...qetesi kerkonte mes pemeve dhe luleve. Nje infermier i buzeqeshi dhe i tha:"URIME" "
"PER CFARE?"
"MBAS 7 MUAJSH DO TE BEHESH NENE!"
"JO , JO , JOOOOO"
Mes te britmash e te qarash barkut me grushta i binte. Kaluan ditet dhe femijen mesoi ta donte, dhe jeten do jepte per te. Ishte dikush tjeter qe nuk e donte, ishte babi i femijes qe sdonte ta besonte.
"ME THUAJ SHPIRT, CFAR TE BEJ UN E VETME ME NJE FEMIJE?"
"NUK E DI UN , ATE E DI TI, UN SKAM MOSH PER FEMIJE PASTAJ TANI KAM TE DASHUR."
"ASHTU? OK NA HARRO , NA QUAJ TE VDEKUR!"
"JO, JO ME MIR KESHTU; TI MBAJE FEMIJEN, RRITE DHE KUR UN TE JEM 27-30 VJEC DO I TREGOJ PRINDERVE TE MI QE DHE UN KAM NJE FEMIJE"DMTH TI DO VAZHDOSH JETEN ME NJE FEMER TJETER DHE PA PROBLEME, NDERSA UN E VETME ME NJE FEMIJE?!"
"JO POR...PAK A SHUM ..."
"OK....."
Ishte e lumtur se do behej nene, e ndjente zemra, e ndjente shpirti, trupi i saj teksa rritej ai femije. Cdo muaj shkonte e bente ekografi e ne muajin e pest doktorri i tha :"URIME DO BEHESH ME DJAL" Disa lot nga lumturia i dolen.
Ne ate mbremje von e mori djalin ne telefon: " TE MORA PER TE TE THEN SE...."
"SI ESHT FEMIJA ? PO TI?"
"MIR! DO BEHEM ME DJAL...."
"VERTET?! SI DO JA VESH EMRIN ?"
"NUK E KAM MENDUAR TY SI DO TE PELQENTE ?"
"C.....OSE A....EJ DO BEHEMI ME DJAL JO DO BEHESH.".""JO SHPIRT SE TI DO TA DUASH VETEM KUR AI TE RRITET E TANI NUK DO TI QENDROSH PRAN. E DI SI DO TE THOJ AI KUR TI TI DALESH PERPARA:"kush je ti zoteri qe vjen papritur e me thua se je im ate? ku ke qen per kaq vjet ? ku ishe ti kur un kisha nevoj per nje keshille? ku ishe ti kur un hodha hapat e para?? ku ke qen netet kur un qaja se kisha nevoj per nja babi? me thuaj ku ishe?" JA KETO DO TE THOJ, SI DO TI PERGJIGJESH?"
"JO AI DO ME KUPTOJ..."
Kalonin ditet dhe djali nga e dashura ishte ndar, se ajo e kishte mar vesh te verteten qe ai sdonte tja thoshte.
Ai mendonte se ja tha nena e femijes se tij e ateher si hakmarrje i tha " TE PERDORA NUK TE DUA AS TY E AS FEMIJEN TEND"
Ato fjal jashtmase e lenduan ate dhe ne koma pa gjak ajo bashk me femijenperfundoi.
Ajo sdonte te ishte penges per djalin qe dashuronte , por as femijen e saj smund ta vriste. Kaloi keshtu disa dit ne koma,kur mjeket i thane qe kish humbur femijen .Kur ai erdhi ta shihte e kjo e ldhur dhe mezi fliste i thoshte: "DO JESH I LUMTUR SHPIRTI IM , TE DESHEM VERTET E DERI NE VDEKJE. ME VJEN KEQ QE NE ZEMREN TENDE NUK PATI VEND PER ENGJELLIN TON. AI VDIQ SESHT ME MES NESH"
"TE LUTEM MOS MI THUAJ KETO, SE TI E DI QE UN TE DUA. DUHET TE JETOSH, NE DO JEMI SEBASHKU, DO KEMI FEMIJ TE TJER..."
"JO ZEMER SKA ME KOH PER MUA, AI ESHT SHUM I VOGEL NDAJ DHE UN QE E DESHA VERTET DUHET TE SHKOJ ME TE , DUHET TE KUJDESEM..."
"JO JO PO TE THEM, TI DUHET TE JETOSH BEJE PER MUA TE LUTEM , JAM PENDUAR, E DI QE STE MERITOJ POR ME FAL TE LUTEM..."
" ME PUTH PER HER TE FUNDIT TE LUTEM.."Djali u afrua ta puthte, por per pak sekonda trupi i saj u be akull, dhe dora i ra nga krevati....
"JO JO JOOOOOOOOO ZOT TE LUTEM , TI E DI QE E DUA . PERSE MA MORE PERSE ....TE LUTEM ZEMER TI DUHET TE KTHEHESH ... DO JEMI BASHK GJITHMON TE LUTEM HAPI SYCKAT E BUKURA TE LUTEM...UN TE DUA ME FAL..."
Djali ish penduar , por ishte e kot ajo skish me shpres...nje foto te saj e mori si kujtim e mbante ne gjoks ...

ღ ღ ღ ~ ARTUR~ ღ ღ ღNuk ka rendesi se ku do te jemi , larg apo afer ! Bashke apo te ndare !
E rendesishme eshte se ti gjithmone do jesh kujtimi me i bukur !
Nuk dua te mendoj per ato lot qe u derdhen . Mjaft gjera te bukura kemi kaluar bashke . Pavaresisht largesis qe nuk na mposhti !
Sonte , edhe pse pa Ty . . . dua vetem te qesh !
Teksa kujtoj momentet e lumtura dhe buzeqeshjet tona te atyre momenteve , me perloten syt ! Por , nuk dua te qaj ! Mbase qaj nga ideja qe s'mund te te kem por qe pata fatin e mire te te njoh dhe te kisha pjese te jetes time qofte dhe per pak kohe ! Mbase jan lot gezimi ! Mbase . . . Ehhh sa shume mbase ! Mbase nje dite do takohemi bashke mbase dhe jo !..Por te them me zemren e mbushur plot mall qe do te mbetesh dhe do te zesh gjithmone nje pjese te zemres sime dhe do te jesh rrahja me e bukur e saj. Fat dhe lumturi gjithmone,loti im !!ღ ღ ღ~ JETMIRA ~ღ ღ ღ

Ndihem keq kur mendoj se duhet te harroj momentet nga kjo histori qe kam patur, dhe , te cilat deri para shume pak kohesh me benin te lumtur, kurse tani edhe pak per te qeshur, sepse kam qene me te vertete shume naive, dhe nuk arrita te mendoja vertet se si rrodhen gjerat, ose te themi qe nuk me behej vone se si ishin qellimet e tij,
thjesht i dhashe vetes nje shans per te jetuar nje histori te bukur, dhe ne fakt u beme te dy si aktore. dhe tani me ka ngelur nje si mall per ate kohe, qe nuk do te kthehet me, me pare e fajesoja veten per situaten qe isha, por tani jam me e qete, ai thjesht nuk ishte njeriu per nje lidhje te gjate, por nga ana tjeter, nese nuk do te kishte ndodhur, ndoshta do me kishte ngelur peng.
Tani here here rri e sjell ndermend detaje, momente fjale, shikime, jam e bindur qe isha dhe ishte shpirti im binjak, por nuk mjaftonte per te qene bashke. Me ndodh ta mendoj shpesh, dhe midis nesh ...ka ngelur nje si dhembshuri, si keqardhje per ate lidhje qe s'kishte mundesi te shihte drite, por mua me duket shpesh qe nuk jemi te njejtet, por dy te tjere, qe ne te vertete kemi ngelur diku ne nje enderr te shkuar.
Eshte e veshtire te gjej nje emer per historine time, por pak rendesi ka, sepse shpesh ndihem ne faj nga qe me duket sikur e lashe veten te manipulohem
lehte, por nga ana tjeter, jam e bindur se e doja, dhe gjithcka qe bera e bera nga ndjenja, dhe nganjeher eshte e thene qe nuk shpeton dot nga disa njerez te tille, qe te bejne shume per vete, nuk eshte faji i tyre qe jane don ZHuane, ka njerez qe mund te duan sinqerisht shume here dhe disa njerez ne te njejten kohe.
Me ndodh qe edhe ta kem inat ndonjehere, por kujtoj edhe nje here c'ka me ka thene, shikimet, momentet qe kemi kaluar, , dhe bindem se midis nesh pati dicka te forte, dhe te bukur (te pakten kshu ishte per mua), ka edhe momente jo shume te kendshme, por qe edhe ato te ndihmojne per te rregulluar me mire gjerat ne jeten tende....19472.gif