Foren  ›  Forumi Albalove  ›  Teologjia
 

Teologjia

Mendjemadhesia............

Mendjemadhesia eshte nje fenomen qe dallohet qarte ne gjete,ne te folur dhe ne

menyren sesi qendron.

Pjesa derrmuese e njerezve e kane kete gjest kurse myslimani e di qe mendjemadhesia

nuk ka vend ne fene tone dhe kete e kemi te qartesuar ne Kuran:

"Dhe mos e shtrembero fytyren tende prej njerezve,mos ec neper toke kryelarte,

se All-llahu nuk e do asnje mendjemadh e qe shume lavderohet"(31:18).

 

 

Dhe kur mundohemi ti keshilojme,qe te ndryshojne sjelljet e tyre apo te udhezohen

edhe ata ne Islam,ata na pergjigjen me tallje,nencmim madje edhe me ofendime.

Kjo ka ndodhur edhe ne kohera te hershme,kete na e tregon Kurani:

"Dhe sa here qe une i therrisja ata per tu falur Ti atyre mekatet,ata i venin gishtat e tyre

ne veshe dhe mbulonin kokat me teshat e tyre dhe vazhdonin ne ate te tyre  me nje

mendjemadhesi te forte"(71:7).

 

Interesante eshte se ne koherat e mehershme mendjemadhesi kane shfaqur vetem

te pasurit kurse sot kete e ben c'dokush dhe kjo verehet ne rastet e mesiperme.

 

Njerezit kane harruar se nje dite do te vdesin dhe secili garon te beje jeten e vet

sa me te rehatshme dhe nuk brenkoset qe me sjelljet e tij i lendon te tjeret dhe

e hidheron krijuesin.Kjo eshte e perkohshme dhe e rrejshme dhe per kete na

lajmeron Kurani:

"Secili njeri do te shijoje vdekjen,e shperblimet tuaja u plotesohen diten e kijametit,

e kush shmanget zjarrit e futet ne xhennet,ai ka arritur shpetim,e jeta e kesaj bote

nuk eshte tjeter,pos nje perjetim mashtrues".(3:185)

 

Gjithmone duhet te kemi kujdes ti permiresojme sjelljet tona,te pendohemi dhe te kerkojme

falje nga All-llahut xh.sh.qe ti shpetojme denimit qe pershkruan Kurani:

"Ai qe shtremberon qafen(ne shenje mendjemadhesie),e perpiqet t'i humbe njerezit nga rruga

e All-llahut.Atij do ti takoje poshterimi ne kete jete,ndersa ne diten e kijametit do t'ia

veshim denimin e djegies(te zjarrit)".(22:9)

Kur te ndjehesh i vetmuar…


Kur malli te te marrë
dhe unë mos te jem aty
hape zemren dhe me thirr
se do me ndjesh ne thellesi.

Thirre emrin tim kur etje ti të kesh
do të dergoj lotet e mi qe lageshti
ne buzë te ndjesh.

Kur buzët te jenë thare
dhe etja te mundon
mbylli sytë dhe lutju henes
se puthjen time ta dergon.

Thirre emrin tim kur te ndjehesh i vetmuar
do të dergoj shpirtin tim qe te largosh vetmine e huaj.

Ne petalet e trendafilit
shpeshherë poezi te bukura lexoj
kur petalet janë te kuqe
buzët e tua me mall i kujtoj.

Kur me vese janë petalet e trendafilit blu,
zgjas doren te fshij vesen qe ngjan me lotet e tu.

Kur ne pertale te arta dielli shkelqen,
imazhi i flokeve te tu ne mendje qartë më vjen.

Mbremjeve kur fillon një errësirë dhe petalet marrin një ngjyrë,
një petal pa form dhe pa ngjyrë ta çoj ne buzët e tua,
me te çoj dhe një fjale fjalën “Të Dua”.

Kapet Rihanna & Eminem nga paparacët në 1 mbrëmje intime të çmëndur duke bër sex! (Video 18+) rihana-brown.jpg




x
DUHET ME PATJTER TE KLIKONI BUTONAT LIKE/PELQEJ QE TE HAPET VIDIOJ
==========================================================span>

---------------------------------------------------------
Kliko Finish Pasi Ti Keni Ber Like Butonat %3CaImage and video hosting by TinyPic

Ti je gjeja me e vlefshme ne jeten time


A
s'eshte e vertete qe fati po na bashkon? a nuk po na lidh ai per jete?
edhe ne kohet qe shkojne, nuk di, nuk edi se cfar je ti per mua ?! Ti
njeh me imtesi cdo pjese te qenies sime, ti ndjen tek une dhe nervin me
te holle, ti lexon cdo gje ne shikimin tim, me syrin tend hyn ne
brendesine time hyn ne gjakun tim te ngrohte qe rrjedh ne vene dhe ecen
si i cmendur ne drejtimin tend e qe me krahet e tua prej engjelli
gjoksin tim sheron.Sa mire ndjehem kur ti me thua se, edhe pse je vetem,ndjehesh i qete dhe i lumtur. Une kete kam uruar vazhdimisht per ty.
Nuk kam uruar kurre qe ti te ndjehesh i merzitur dhe fatkeq. Kam dashur
gjithmone qe ti te jesh i lumtur, ne forme, vezulluese, plot drite dhe i
bukur si kurre here tjeter e, dua qe kjo gjendje e jotja te jete e
dukshme edhe se largu ne kilometra e, qe ti t'a dish me siguri absolute
qe dikush tjeter nuk jeton ne kete bote, vecse per ty.


Nuk
mundem te shkruaj me sepse kjo nate e sontshme me braktisi memendime
shum te kqia....! Me thuaj qe ti me do, kjo fjale me ben mire, me
sheron. Kur ti me thua qe me do, une gjej fuqi dhe shkruaj edhe me bukur
e me shpejt. Sepse une jetoj vecse per dashurine tende.

Nje dite nje plak me tha "Kur njeh dike, dhe ky dikush e ben zemren tende te ndaloj per ca sekonda, ki kujdes: ky person mund te jete njeriu me i rendesishem i jetes tende.
Nese syt takohen dhe ka nje drit qe ndricon kur e shikon, ki kujdes: mund te jete njeriu qe po pret qe kur linde.
Nese kur u puthet syte u mbushen me lote, mendo: ka diçka magjike midis jush.
...
Nese mendimi i pare dhe i fundit i dites eshe per ate njeri, nese deshira per te ndejtur bashke arrin te shtrengoj zemren, gezohu: qielli te dergoi nje dhurate hyjnore... DASHURINE
Nese nje dite i kerkoni falje njeri tjetrit per ndonje gabim dhe u kthehet nje perqafim, nje buzeqeshje, nje ledhatim dhe gjestet vlejn me shume se njemije fjale, dorezohu: ju jeni bere per njeri-tjetrin.
Nese eshte i merzitur, nese jeta e ka vrare dhe ti vuan dhimbjen e tije, qan lotet e tije dhe i fshin me dashuri, sa mrekulli. Ai njeri mund te kete besim te ty gjithe jetenNese arrin, me mendimin, te ndjesh eren e njeriut qe do sikur ta kesh afer, dhe mendon se eshte perfekt edhe veshur me bizhame, shapka dhe flok te pakrehura. Nese nuk punon dot gjate dites, teper i emocionuar per takimin qe keni... nese nuk arrin dot te imagjinosh ne asnje menyre nje te ardhme pa ate person, dhe do doje me gjithe shpirt ti ishe pran kur plaket dhe, prap, mendon se do e doje marrezisht edhe keshtu. Nese preferon te vdesesh se sa ta shikosh te iki... atehere do te thote qe dashuria ka hyre ne jeten tende! Eshte nje dhurate."
Pastaj buzeqeshi dhe me tha "Ca njerez dashurohen shume here ne jete, pak duan vertet dhe gjejne nje dashuri te vertet. Ndonjehere e takojne dhe nuk u vene rendesi ketyre sinjaleve, dhe e lene te iki pa e jetuar. Eshte deshira e tyre. Keshtu qe, mos lejo kurre qe marrezirat e çdo dite te bejne te mos shohesh gjene me te bukur ne bote: DASHURINE"..

Nje dite Dallga pyeti Detin: 'A me do ti mua?' dhe deti iu pergjigj: 'Dashuria ime per ty eshte aq e forte, sa qe cdo here qe ti largohesh drejt tokes, une te terheq mbrapsht dhe te rikthej ne krahet e mia.. Pa ty, jeta ime s'do kishte kuptim.. Do isha nje Det pa jete..pa emocione.. Ti je esenca e ekzistences sime !'
Dallga u lumturua.. Qendronte ne krahet e detit, e cdo here largohej, per ti dhene gjerave ate shijen e cmueshmerise... dhe sa here qe ajo largohej, deti e rrimerte ne krahet e tij gjigante...

Dallga dhe Deti jane ende aty...ne lojen e pafundshme te emocioneve.. e shtiren sikur do jete hera e fundit qe dallga niset drejt tokes, per te mos u kthyer me...
Por me pas, ne fund, deshira per t'u kthyer eshte me e madhe se cdo gje tjeter..Kjo eshte nje dashuri e vertet dhe e pafundme...