Foren  ›  Forumi Albalove  ›  Tema të ndryshme
 

Tema te ndryshme

MODA;

SI vishesh ti ...........test.........

 

E ke analizuar ndonjehere menyren tende te te veshurit?Je e sigurt qe zgjedh ti sesi te vishesh apo mos eshte ndoshta ambienti i jashtem qe influelcon mbi ty?

 

1.Prerja e flokeve duhet te;

 

a)Pershtatet me fytyren tende-(2 pike)

b)Pasqyro personalitetin tend-(5 pike)

 

2.Kur ke deshire te blesh nje pale kepuce;

 

a)Nuk mendon per veshjen me te cilen do ta shoqerosh,mjafton qe jane ashtu sic te pelqejne ty-(4 pike)

b)Kerkon ngjyren  dhe marken qe shkon me veshjet e tua-(3 pike)

 

3.Ke nevoje per nje fustan te ri per ne ceremonin e marteses se shoqes tende me te mire:

 

a)Kerkon ne dollap midis veshjeve te pershtatshme per nje ceremoni,duke zgjedhur nje ngjyre te celet per te mos rene ne sy-(1 pike)

b)Zgjedh sipas shijes tende nje veshje duke iu pershtatur tendencave te modes.Nuk e ke problem nese je duke shkuar ne nje ceremoni

apo ne pune,per ty eshte e njejta gje.Stili yt eshte gjithmone i njejti-(5 pike)

 

4.Xhinset me shtat poshte te rrine mire?

a)Jo,dhe me zor pres te ikin nga moda per te mos i veshur me-(2 pike)

b)Jo,dhe pikerisht per kete nuk kam asnje pale-(3 pike)

 

5.Cilat jane ngjyrat qe shkojne ne mode kete vit?

a)Lejlaja,totalisht e zeze,dhe ngjyrat e ndezura-(2 pike)

b)Nuk e di,sepse mundohem te vesh gjithnje ngjyrat qe pershtaten me ngjyren e lekures time-(5 pike)

 

6.Floket e shkurtra sipas teje tregojne:

a)Mungese feminiliteti-(3 pike)

b)Nje menyre per te thene:shiko fytyren time dhe jo ate qe kam perreth-(5 pike)

 

7.Diten e pare te punes ne zyre si vishesh?

a)Varet sesi ndjehem ate dite,ka diell apo ka shi,eshte vape apo ben ftohte?-(5 pike)

b)Zakonisht kam nje luk teper te rregullt,i cili me ben te dukem ashtu sic jam-(1 pike)

 

8.Veshje nuk e ben njeriun:

a)Nuk ka shprehje me te gabuar,sepse ajo qe vesh do te thote shume mbi ty-(4 pike)

b)Eshte shume e vertete-(2 pike)

 

9.Kur vesh femijen tend:

a)Mundohesh te plotesosh shijet e tij-(5 pike)

b)Do vendosi sesi te vishet kur te rritet,tani do ndjeke stilin qe me pelqen mua-(1 pike)

 

10.Do te pelqente te beje modelen e nje stilisteje te njohur per te veshur me kenaqesi veshjet e saja?

a)Do te ishte enderra e c'do vajze-(3 pike)

b)Kurre nuk do te mund ti vishja,veshjet e nje stilistiji te vetem-(5 pike)

 

deri ne 25 pike

Gjeja pozitive ne stilin tend te te veshurit eshte se ke gjithmon besim tek moda dhe gjithshka eshte e lehte per ty.Per te blere nje veshje e di shume mire ku do shkosh dhe cfare do te zgjedhesh.Por gjerat komplikohen kur moda nuk vjen sipas shijeve te tua.Beb gjithshka per te veshur veshjet e koleksioneve te fundit,por rezultatet nuk jane gjithmone ato qe deshiron.Mundohu te mos ndjekesh gjithmone keshillat e mediave,por ndiq ndonjehere edhe shijet e tua personale.

 

nga 25-35 pike

Te pelqen te lexosh revistat e modes qe flasin per tendencat e fundit te modes,por ne fund zgjedh ato qe pelqejne tek ty,dhe zgjedh ngjyrat dhe linjat qe mendon se shkojne me trupin tend.Ndonjehere ben shpenzime marrramendese per nje veshje qe te pelqen vertet shume

 

mbi35 pike

ku vjen ti mpersonat e tjere ndihen te pasigurt,di te zgjedhesh veshjet e tua si asnje tjeter,nese moda nxjerr dicka per ty ti nuk e blen,ke personalitet dhe kur ti kalon te gjithe te shikojne.

" Rashe ne nje nga periudhat e mia patetike te mbylljes ne vetvete. Shpesh, me qeniet njerezore, te mira e te keqija, shqisat e mia shkeputen, lodhen: une heq dore. Jam e edukuar. Pohoj. Shtirem sikur kuptoj sepse nuk dua te lendoj askend. Kjo eshte dobesia qe me ka sjelle me shume telashe. Duke u perpjekur te jem e sjellshme me te tjeret, shpesh e gjej veten me shpirtin feta-feta, te katandisur si nje pjate makaronash te shtypura.
Nuk ka rendesi. Truri im mbyllet. Degjoj. Pergjigjem. Dhe ata jane teper te ngathet per te kuptuar se une nuk jam atje. "