Post view

Fjalet e fundit te Mikes Kanita!!!!!!!

ishte nata e fundit qe kanita kishte guximin e i shkroi te gjitha keto , ishte ylli i shtepis son  na la te piklluar gjithmon sa na mungon u preft ne paq shpirti i saj, ka qen e mire e dashur per te gjithe e mire a afert e familjes  shtepis e gjithe shoqnis ska kursye veten per kurgjo kurre edhe kur ishte ne hall i harronte hallet e veta e na kajke hallet e tona me nderime familja MEHMET DOLIT nga GJAKOVA FRANCA ZVICRA GJERMANIA SUEDIA AMERIKA KANADA ANGLIA DERI TE AUSTRALIA E LERGT QE ATY DHE BERI OPERIMIN E FUNDIT KANITA E PA HARRUARA DO MBETET GJITHMON NE ZEMRAT TONA......

                                       FJALET QE KURRE NUK ARRITA TE JU THOJA

Te Gjithe Qe Ju Desha Dhe Me Deshet Shum, Ne Vecanti Per Prinderit E Mi Me Te Dashur Ne Bot.....Prinderit Jan Syt Qe Nuk Na Verbojn Dhe Me Ata Ne Arrijm Te Shikojm.....‏

 Sikur Per Nje Moment Te Harroja Se Un Jam Thjesht Nje Hije E Tretur, Nje Njeri,Dhe Sa Jeta Ime Kudo Te Kishte Arritur,Nje Dit Do Te Mbaroi Me Deshire Un Do Keputja Nje Pjes Te Vogel Te Kesaj Jete,Si  Nje Lule Te Mbyllja Ne Nje Copes  Kristali Te Mos Vyshkej Kurre, Per Te Mos Menduar Gjerat Qe Po Them,Jeten Qe U Perballa Me Te ,Vuajtjet,Plaget Qe Asnjeher Nuk U Mbyllen,Gjer Tash 2 Vite Qe Une Perballem Me Dhembje Te Medha Qe Po Me Coptojn Nga Mbrenda Ne Shpirt,Po Me Djegin Si Prush Ne Gji,,Ndjej Vec Zjarr Kudo,Mendonim Se Plaget Ishin Ne Kemb,Jo Ato Kishin Hapur Rrenjet Kudo Ne Trupin Tim,Dhe Po Ushqehenin Me Mishin Dhe Trupin Tim,Duke Fshehur Cdo Plag Dhe Dhembje,Per Te Then Te Gjitha Qe Po Mendoj Dhembjet  Sme Lejojn Dot,Edhe Pse Ndjehem Me E Lumtura Ne Bot Ne Kte Mesnat....Me Cdo Kujtim Te Gjall Por Mundem, Dhe Perballem Edhe Sonte Me Dhembjen...Ne Fund Sa Jeta Kishte Kuptim,Sa Une Vlersova Ate Ne Cmenyr,Pikmaje,Probleme,Mund,Sakrific, Ishin Te Shumta Apo Te Pakta Qe Une Kalova, U Perballa Me Ato,Dhe Cfar Ka Mendja Ime Ne Kte Mesnat Ate Do Vendosni Ju ! Ather Kur Une Sdo Jem Me....

                                                                        Do Te Filloja Prej Cdo Momenti Qe Shijova Ne Kte Jete ,Si Femij E  Pa Mbrojtur Nje Nje Hije Te Henes? Aty Ku Rrija E Strukur,Nder Rrezet  E Diellit Ku Me Ndriconin Te Ardhmen E Larget Te Pa Shpres Ne Cdo Mengjes,Duke Vazhduar Diten Qe Hija Ime Tundej Ne Nje Horizont Si Nje Shpend Ne Drejtim Te Pa Ditur Duke Kerkuar Strehim Pertej Qiellit,Ret E Zeza Te Zymta Me Mbulonin Hijen Te Mos Me Lagte  Bresher  As Shiu, Vazhdoja Naten Duke Shijuar Erresiren ,Qetsin E Saj,Kohen Kur Doja Te Flija Pa Ndjer Ftoft Ne Mbrendesin Time Nje Pjes Te Ngurt Te Akullt Qe Kishte Ngrir Gjakun Tim,Pjesen Kur Cdo Sekond Te Humbur Ne Te Humbas Dhe Veshtrimin E Lumtur Nga Njerzit E Mi Te Dashur,Sepse Veten Te Lumtur E Quaja  Vetem Kur Ju Shof Te Gjithe Juve Te Buzeqeshur ,Duke Kushtuar Vemendje Ne Vecanti Cdo Momenti Te Kohes Se Jetuar,Prinderve,Vellezerve,Motrave,Miqve,Dashamireve,Qe Fare Nje Gjeje Te Vogel Ti Japim Rendesi Ngrotesi  Dashuri Do Mjaftonte, Dhe Un KANITA  Si Nje Vajz Me Naze Shume E Eger,Naive E Heshtur E Trazur E Vetme Ne Mendime Veprime, Plot Mall Plot Vuajtje E Dhembje,  Fundja Jane ZOTI IM, FAMILJA IME, JETA IME.  

                                                                        Do Vazhdoja Duke Shpalosur Mendimin, Duke Shenuar Pa Kursyer Kohen Time, Te Dija Mendimet Tuaja,Te Dija Kuptimin E Te Lexuarit Tuaj, Te Ju  Degjoja Kur Te Gjithe Ju Do Flisnit,Dhe Sa Do Shijoja Zerin E Te Gjithe Juve Mbas Humbjes Sime, Do Krijoja Melodit Me Te Bukura Qe Nje Vajz E Gjore Si Un Me Dhembje Shum Plag Te Pa Sheruara Do Kishte Mundur T'i Krijonte.....Pastaj Nuk Do Lejoja Per Asnje Moment,Cast Asnje Gjysme Dite,Ore,Secondi Pa Ju Then Te Gjithe Juve Qe Ju Dua,Se JU DUA ,JU DUA,Asesi Nuk Do Doja Te Me Mungonte As Nje Cast, Pa E Ditur Se Sa Vleni Per Mua! Gjithnje Mendonit Per Mua,Jeten Time,Punen Qe Une Beja,Kishit Friken Cfar Do Me Ndodhte,Veja Veten Ne Shume Sprova Te Ketyre Shtigjeve Te Kesaj Jete, Them Kete Sepse Dita E Neserme Asnjeher Nuk Eshte E Sigurt Per Askend,Sa Keq ZOTI IM Shume Njerez Nuk E Merituan Te Shkojn Nga Kjo BOTE..Pa E Ditur Se Jan Te Dashur Per Dike!-Kjo Eshte Dhe Shtyrja Qe C'dohere Me Bente Te Hapja Zemren Time E Te Them C'far Ndjen Shpirti Im I Trazuar,E Te Them Fjalet Me Te Sinqerta Qe Burojn Nga Thellsia E Dhembjes Qe Tashme Po Renkon Shpirti Im!  E Gjora Nena Ime, E Dashura,Me E Shtrejta Ne Bot,Ku Do Gjesh Forcen Ta Lexosh ....Do Prehet I Qet Shpirti Im ,Kurre Ste Shtova Dhe Dhembjen Time Mbi Ty,Kishe Mjaft Plaget E Tua,Smunda Dot Askujt Te Ju Them Ate Cfar Nga Mbrenda Ne Shpirt Po Me Pervlon,  Smunda Asnjeher Perpjekjet E Juaja Qe Te Me Shihni Te Lumtur Ne Jet Te Realizoja,Askush Sme Kuptonit , Te Gjithe Kerkonit Lumturin Time,,,Ate Lumturi Une E Kisha Ishit Ju? Pasuri E Pa Tundshme Per Mua Familja Ime Qe Me Bet Te Lumtur..........

                                                                        Gjithmon Kerkojm Te Kemi Te Drejt,Asnjeher Nuk Kemi,Kerkojm Arsyen E Jetes Qe E Jetojm,Pse E Jetojm Kte Jet,Kush Jemi  Per Cfar Duhet Jetuar,Arsyeja Se Pse Njeriu Jeton Ne Kte Bot,Paska Qen Let Fare Per Ta Kuptuar Te Gjithe,Jeta Thone Eshte Nje Mister Dhe Duhet Te Zbulojm Ate,Por Gjithe Arsyeja E Kesaj Jete Te Mistershme Qenkemi Ne...Thjesht Arsye Pa Shpjegim,Pa Asnje Pergjigje,Nje Arsye Me Shume  Per Te Vuajtur ,Perballur Ne Stuhi Dhe Dallge Te Medha Ne Jet,Gjithmon Nga Do Qe Njerez Qe Takoja Pershpersinin Ne Heshtjen E Kesaj Arsye Te Tundet Mbi Keto Dallge Dhe Stuhi Kanita,Pyesja Arsyen Time Qe Kisha Gjithmon,E Ndjeja Thell Ne Vete, Pse Vall Un Pse Un,Ne Nje Mosh Kaq Te Re Ende Pa Ber 29 Vjet......Ne Kte Koh Kur Prinderit E Mi Kan Nevoj Me Shume Se Kurre Per Mua....Me Kishin Mua Ne C'do Koh,Edhe Pse Ndonjeher Qendroja Larg Me Jav Dhe Muaj Me Pune,Sa Me Kritikonin Te Gjithe Sesht Profesion Per Ty,Eshte Jeta Jote Ne Rrezik,Ka Pun Me Te Let Qe Mundesh Te Punosh,Sa Te Dashur Ishit Per Mua Me Sygjeronit  Te Mos Pranoja Udhetimet Ku Kanosej Rreziku Per Mua,Nuk Vlenin Fjalet E Askujt Per Mua ,Ndjeja Ne Shpirt Nje Shprazeti Qe Vec Me Ane Te Punes Sime Mund Te Mbushja Ato Shprazeti,Gjer Kur Fare Pa Pritur Fati Ra Ndesh Me Hijen Time E Zuri Ate!Rash Ne Exploziv Sa Me Syt E Mi Pash Vdekjen,Toka U Hap Nje Pjes E Asaj Toke Mu Duk Qe U Coptua ,Qielli Ra Mbi Mua Nuk Shihja Asgje,Gjer Sa Isha Alivanosur Re Ne Tok,Ishte Vap E Madhe Gjithandej Degjoheshin Te Shtenat,Ne (AFRIKE) Filluam Te Ndaheshim Ne Grupe Per Te Kerkuarit Dhe Hulumtuar Detyrat Qe Na Kishin Urdheruar Si Inspektoresh Per Te Ber Ca Expertisa, Lidhur Me Vrasjet E Nje Lufte Civilesh,Ku Nder Ta Kishte Gra Femij Plot Te Gjakosur???Te Pa Mbrojtur Te Pa Streh,Dhe Bota E Ndjen Te Nevojshme Paqen E Mbrendesis E Te Qenit-NJERI, Kjo Ishte Deshira Zgjedhja Ime Te Sherbea Per Te Drejtat E Njerzeve Te Pa Mbrojtur Ne Bot,Nje Populli Te Coptuar Te Gjakosur,Trupat  E Tyre Qe Nuk I Ndjenin Dot, Qe Te Shpetojn Jeten E Tyre,Nuk Dim Ne Asgje Fare, Sa Bota Ka Nevoj ...Te Na Vije Keq,Kur Sheh Duart Qe Shtrihen Pas Teje Per Buken E Gojes E Krejt Ndryshe Te Perjetosh Vet Cdo Te Thote-URI-Sa Vuajn Njerzimi,Per Egzistenc,Dhe Keta Jan Njerez Jan Te ZOTIT,Kur Dikush Fiton Buken E Gojes,Duhet Siguruar T'i Japesh Nje Cope Edhe Ati Qe Eshte Me I Pa Fat Se Sa Ti,Na Lavderojn Pse Bejm Kte Te Mir,Por Nuk Ka Vler Nese Se Bejm Me Zemer Dhe Nuk Dhemb Ne Shpirt,Vet Fakti Se Sa E Bute Doja Te Isha Me Moshataret E Mi Te Rinjte,Te Shfrytezoja Cdo Moment Kohe Cdo Deshir Qe Cdo I Ri Apo E Re E Ka,Sa Dhembshuri Ndjeja Per Te Moshuarit,Rrugeve Kur Takoja Sa Durim  Gadishmeri Duhet Shprehur Me Ata Qe Perpiqeshin Te Ja Dilnin Pa Qen Te Mbrojtur Nga Askush, Dhe Sa Tolerant U Tregoheshin,Sa TE Dhimbshem Jemi Me Te Dobetit Me Ata Qe Skan Forc ,Arsyeja E Vetme Ne Kte Bot Te Dim Te Trajtojm Cdo Kend Qe Takon Kesaj Te Bukure Natyre Qenjes Njerzore,Cdo Gjeje Qe Syri E Kishte Par,Dhe Dora E Kishte Ndjer, Sikur Edhe Coft Nje Njeri Ne Mesnat Kerkohet Ndima E Juaj Se Do Vdes,Tregoni Sa Me Shume Gadishmeri ,Ndihm,Kujdes,Dashamiresi Dhe Mirkuptim Ndaj Tij,Tyre,Vetmja Arsye Per Te Ber Ket Pa Kerkuar Shperblim,Jeta Nuk Do Jet Me E Njejt,Sa E Bukur Mund Te Jet Kjo Dit,Kur Eshte E Mbushur Me Miresi,Ky Duhet Te Jet Vertet Nje Qellim Pse Mua Te Me Marresh OH ZOT,Isha Kurreshtare Gjithmon Doja Te Mesoja Gjerat Qe Ishin Te Pa Mundura Per Mua,Cfar Nuk Kerkoja Cfar Nuk Doja Te Zbuloja Te Kuptoja,Kerkoja Nje Gje Qe Se Kisha Ne Jet Kurre,Edhe Pse Familja Ishte Gjeja Me E Bukur Dhe Qe Me Bente Te Lumtur,Prinderit E Mi Qe Si Zente Gjumi Nat As Dit Kur Une Largohesha Ne Misone,Udhetime Te Gjata,Valle Kerkoja Ende Dhe Asnjeher Nuk Ndaloja,Kisha Tendencat E Mia,Ishin Qellime Te Isha Nje Hije Qe Nuk Dukesha Gjekundi Dhe Hije Te Mos E Ndjek  Askush Nga Mbas,Thjesht Origjinale Gjithe Jetes Sime Kudo Ne Cdo Koh Dhe Vend,Kisha Mendime Nga Me Te Brishtat,Mendime Te Trubullta,Te Pa Qarta,Te Perjetoja Fatkeqesit Per Fat Te Keq Qe Dhe Disa Njerez Ne Bot I Perjetonin, Vuanin Bota Gjemonte Por Askush Se Degjonte Dot,Kur Ke Vullnet Aq Sa Duhet Arrine Cdo Gje,Ndjeja Qe Kisha Te Gjitha Mundesit,Nuk Mjaftonte Per Mua Nje Enderr,Te Cilen Deshiroja Te Realizoja Nje Dit,Kemngulja Eshte Fronti Mbrojtes,Nje Tipar  I Kemnguljes Eshte Se I Thyen Te Gjithe Kundershtaret  Dhe Barrierat Dhe Vec Na Ben Te Paisem Me BESIM,Te Gjithe Besojn Ne Nje Njeri Te Vendosur Dhe Kemngules,Po Pse Ju Besonit Jeten Time,Besonin Njerzit Tek Vepra Ime,Por Une Nuk Besoja Askend,Pasi Te Gjithe E Din, Une Besoja Vullnetin E ALL-LLAHU, Qe Kurr Merrja Diqka Persiper Rrezulltati Pozitiv Do Ishte Ne Anen E Tij,Dhe Arrija Gjithcka Qe Vendosja Te Arrije,Dhe U Mundosha Qe  Endrren E Beja Realitet Duke Sfiduar Veshtersit E Shumta,U Mundoja Sipas Menyres Sime Te Vlersoja Ne Nje Eukuiliber  Duke Paraqitur  Veten Time ,Urrejtjen Qe Ndjeja Per Arimiqt,Ndjeja Etje Te  Memedheut Tim,Vuajtjet Brithmat E Nenave Te Shkreta Qe I Kishin Perjetuar Duke  Marre Bijt Dhe Bijat E Tyre Nga Duart,I Kishin Vrar Dhe Coptuar Ne Syt E Prinderve Te Gjall,Zhvillimin E Atdheut Tim,Varferin Skamjen E Pa Tundshme, Duke Qen Pjes E Saj,Shoqeris Dhe Kultures Ne Te Cilen Me Takonte Te Ndjeja Veten SHQIPTARE Tamam,Shume Qka Veshtroja Ne Heshtje,Nuk Kuptoja Asgje,Kte Vereja Tek Disa Njerez Neper Bot,Me Shikonin Me Nje Sy Tjeter,Me Kishin Friken,Thoja Pse Une OH ZOT Te Jam Pjes E Kesaj Bote,Pse Une Jam Ketu Sot,Veja Re  Shpesh Here Nje Gje Tek Te Gjithe Njerzimi Disa Nuk Njinin Friken,Dhe Ne Mendjet  E Tyre Nuk Pranonin Asesi Ate,FRIKEN,Po Pse Te Pranoj Un Oh Zot,Ne Cdo Moment Isha E Gatshme Te Sakrifikoja Veten Time,Mbase Per Te  Mesuar Prap,Nuk Ndjeja Fundin E Mesimit,Mesimin E Kerkeses Te Nje Dite Te Lumtur,Te Beja Dikend Te Lumtur,Te Zgjoja Kurreshtjen Tuaj Te Mesonit Dhe Nje Dit Tjeter SOT Diten E Perkryer Timen,,E Pastaj Nga Te Lexuarit Tuaj, Nga Lumturija Te Reflektoj Te Vetvetja E Te Gezoja Ato Momente Te Sakrifices Dy Her Me Shume,Mirpo ZOTI IM Paska Dhe Te Tjer Te Dashur Si Mua...Ndihmen Tende Oh Zot Eshte Ndihma Me E Mir Per Mua,Perkujtimi I Vdekjes Eshte Keshilluesi Me I Mir Per Mua,Vetmia Ime Ishte Per Ty ZOTI IM,Isha Une Hija Heshtja  Ime Ne Kte Bot, Nuk Dhash Lumturin Askujt ,Bashk Me Vajzerin Time Ne Kte Mosh Do Kthehem Tek Ty OH ZOT... 

                                                                        Smundem Te Fle Dot, Skam Gjum Ne Sy,Po Zbardh Dita Dhe Sot E Zgjuar Prap Edhe 1 Dite,Numeroj Ditet 1 Nga 1.....Zoti Im Prap Me Emrin Tend Do Filloj Edhe Kte Dite OH ZOT I TOKES DHE I QIELLIT,Nga Ty Shume Faliminderit......Dhe Nje Dit Jet ,Shpres,U Nisa Ne Rruget E Jetes Kesaj Bote Ku Do Ndalet Genjeshtra Prej Te Vertetes,,Jeta Eshte Genjeshter...Kur Pyes Ku Eshte E Verteta Ate Po Pres...Kur E Pyeta Zemren Time Fjal Nuk Tha....LAILAHE ILALLAH....Veq Hesht,Dita Me E Bukur-SOT,Nje Gje Qe Po Me Pengon-FRIKA,Gabimi Me I Madh Te Heqim Dor Nga Kjo Bot,Humbja Me E Madhe -MOS TE KAM KURAJO,Gjeja Me E Bukur Qe Kam Takuar Ne Bot-FEMIJET,E Meta Me E Keqe Kur Ndihemi Te-PLAGOSUR,Ndjenja Me E Shemtuar Tek Njerzimi-MERIA ZILIA,Dhurata Me E Bukur Ne Kte Bot Qe Mesova-FJALA,Pritja Me E Mir Ne Kte Jet-BUZEQESHJA,Ilaqi Me I Mir Ne Kte Bot,HESHTJA Optimizmi,Nevoja E Duhur Tek Te Gjithe Ne-KOMUNIKIMI,Lumturia Me E Madhe Qe Une E Ndjeva Ne Kte Jet-TE JESH I DOBISHEM PER TE TJERET,Kenaqesia Me E Madhe-DETYRA E KRYER,Drejtimi Me I Mir -RRUGA E DUHUR,Te Gjithe Duhet Ndjekur Rrugen E Duhur Aty Jemi Ne Vetja Jon,Forca Me E Madhe Ne Kte Tok-BESIMI,Gjeja Me E Bukur Ne Kte Bot-DASHURIA,Ajo Me E Qmuara Qe Ishte Ne Kte Tok E Qiell Per Mua-FAMILJA,Sensacioni Me I Kenaqshem Cfar Ndjen Shpirti Yn PAQJA E MBRENDSHME,Personat Me Te Nevojshem Qe Jemi Ne Kte Jet SHERBYESIT E ALL-LLAHUT,Po Lutem Per Paqe Ne Bot,Per Prinderit E Mi,Familjar,Miq Dashamir,Buza Po Me Dridhet, Me Vie Nga Thellsia E Shpirtit Tim Te Buzeqesh,Syri Pikoj Lottt.....Lotet Nuk Sjellin Dhimbje....Dhimbja Sjell Lot....MOS MOS THEM OH ZOT Kam Nje Dhembje Shume Te Fort,Nuk Ndalon Dot Muaj Dite As Ore,OHHHHHH DHIMBJE KAM NJE ZOT TY OH ZOT.............
Era85 28.03.2013 2 2031
Comments
Order by: 
Per page:
 
 •  ximil: 
   
  qka esht ber me kaniten era.
   
   04.04.2013 
  -1 point
   
 •  A_b_i: 
   
  :( Respekte , s'kam fjalë, shume tronditese , ngushellime Familjes, DHE GJITH TE AFERMVE , dhe ju prehte shpirti ne PAQE . ME RESPEKT DHE MIRENJOHJE
   
   28.03.2013 
  4 points
   
Post info
Era85
Mos qaj nese dikush te ka lenduar......por qesh se ke hequr qafe dike qe s'te ka vleresuar....
28.03.2013 (3425 days ago)
Rate
0 votes
Actions
Recommend
Categories
Filme (3 posts)
Lajme Shqip (292 posts)
Movies (2 posts)
Ngjarje (1 posts)
Politics (3 posts)
Politik (3 posts)
Tech News (48 posts)