Foren  ›  Forumi Albalove  ›  Sporti
 

Sporti

GOLSHENUESI ME I MADH I TE GJITHA KOHERAVE!!!!!!!!

Duke pare nje emision tek National Geographic,mesova qe futbollisti qe ka

shenuar me shume gola ne gjithe historine e futbollit ka qe nje

brazilian qe quhej Arthur Friedenreich .Nofka e tij ka qene "El Tigre"(Tigri).

Ka shenuar dicka me teper sesa1300 gola.Pashe gjithashtu disa filmime

te bera gjate ndeshjeve te tija dhe kapaciteti xhonglues,tekninka,shpejtesia,

sprinti dhe forca ishin mahnitese.Ka shenuar me shume sesa vete Pele.

 

Gjate dokumentarit,autoret kishin vendosur qe te benin nje prove:Kishin

zgjedhur 3 lojtare te Bundesliges qe te provonin te luanin me nje top te

viteve gjate te cilave luante Tigri dhe me kepuce po te asaj kohe.Rezultati

ishte totalisht zhgenjyes,te 3 fotbullistet"moderne'ishin totalisht te paafte

per te zoteruar ate lloj topi me ato lloj kepucesh.Kjo e bem Arthur

Friedenrich vertete nje Zot te futbollit.Me ka habitur shume ky dokumentar

sepse nuk kisha degjuar asnjehere te flitej per te.Shume prej nesh,madje

dhe une para se ta shihja kete dokumentar,jemi te mendimit qe futbolli i

ashtuquajtur modern(qe lindi me futboll total te hollandes se boterorit 1974)

eshte me i veshtire sesa futbolli i para 50-80 viteve.

Gjithë ëndërrat dhe dëshirat
që në jetë i thurra,
i mblodha të gjitha bashkë,
i rradhita një nga një,
si fletët e një ditari,
por aty nuk pashë gjë tjetër,
vetëm fletët që po shkyen,
duke rënë një nga një në tokë.
ashtu si bien gjethet e vjeshtës
që era me vete i merr.
Tani kanë mbetur pak fletë,
me shpresë që diçka të ndryshojë.
dhe një fletë e vetme le të jetë,
kujtimi më i bukur le të mbetet
që as nën dhè të mos tretet!
Një fletë e vetme le të jetë,
dhe do t’i mbyll sytë e qetë,
në atë fletë të jemi unë dhe ti
ku të ketë lumturi dhe dashuri!

kush mendoni se do ta fitoje euro 2012?

SPANJA

ITALIA

GJERMANIA

PORTOGALIA

e fitoi spanja mallkume.....

Mbreme Te Enderrova Me Kostumin E Dhenderrise,Ne Dore Mbaje Goten E Dollise. Une Si Cigare Qe Shuhet Ngadale,Qaja Ne Nje Qoshe Pa Thene Asnje Fjale. Nuses Krahe Teje Embel I Buzeqeshje,Renkimet E Mia S'arrite Ti Ndjeje. Si Mundesha Te Jetoja Ne Ato Caste As Vete Se Di. Goten Kisha Mbushur Me Lotet E Mi. Papritmas U Ktheve. . . Ndeshe Shikimin Tim. Sa Me Kishe Munguar Plage Qe S'njeh Sherim. Si Pa Dashur Hapat Nga Ti I Drejtova,Zemren Bera Gur & Te Urova. Per Here Te Pare Pas Kaq Shume Kohesh Tek Ti Vura Re Hije Pendimi,E Teksa Lotet Dilnin, Te Thashe Jane Lote Gezimi. Edhe Pse Doja Ti Ndaloja,S'i Ndaloja Dot. Si Nje Shigjete Vrastare Po Me Godisnin Fort. Lehte Me More Doren Si Ne Takimin E Pare,Te Lutem Me Harro,E Nese Te Kam Lenduar Te Lutem Me Fal. Ne Kete Bote Te Gjithe Gabojme,Ndaj Mos Me Jep Merine. Ashtu Si Une Dua Te Gjesh Lumturine.E Pas Kesaj Qe The Vendosa Te Shkoj,Se Ndoshta Nje Dite Do Te Te Harroj. . . ! :(. . .

Unë marr frymë nga ty dhe fitoj jetë'' ishte thënia jote e preferuar, kur ishe pranë meje. A është akoma tani?
Vallë mund të fitosh jetë, kur prezenca ime oksigjen mungon në jetën tënde?
Më dhe lamtumirën dhe u përfshiva dhe unë në atë botën që shembet për një moment përtokë. Minutat dhe sekondat e jetës sime iknin për të mos u kthyer më.
Rrëkeja e kohës rridhte enigmatike, e frikshme dhe e qetë si rrjedha e pamëshirshme e gjakut nga një plagë.
U përlota për një kohë të gjatë, kur në fakt isha unë që thoja, me bindje të plotë : ''Nuk hyj në kategorinë e femrave që qajnë për dashurinë''. Po si mund të mos qaja, kur buzëqeshja ime ishte shuar e kur gjallëria e ditëve të mia ishte zhdukur?Nuk i ndjeja më dy sytë plot jetë të më vështronin me ndjenja të thella, nuke ndjeja më një zemër të rrihte për mua dhe një mendje ku imazhi i vetëm i skalitur në të, isha unë.
Por ti mbase kuptove se dashuritë e mëdha ku bënte pjesë dhe dashuria jonë, asnjëherë nuk kanë një fund përrallash. Apo mbase dikush ta fiksoi thellë në qenien tënde këtë ide...
Ama dite t'ia dalësh mbanë. Dhe unë, në fakt, dua të të mendoj sa më pak, derisa të të fshij përherë nga kujtesa ime.
Do ta vë logjikën mbi ndjenjat, por mbase kjo është zgjidhja e duhur për të ecur para pa kujtimin tënd...
Do përpiqem të të harroj ty, megjithëse do të jetë mjaft e vështirë të eci përpara pa emocionet e një dashurie që vetëm të dy, patëm guximin ta ndërtonim.

Foren  ›  Forumi Albalove  ›  Sporti