Foren  ›  Forumi Albalove  ›  Poezi
 

Jetova për ty


I

Fjal e premtime shum më ke dhënë

qdo dit e nat të dua më ke thënë

respekt ndaj meje qdo her ti shfaqe,

por ne fund m'lae me lot për faqe,

II

Kurr se kisha mendu keshtu nje fund

te mendoj se t'kam e mos t'kem askund

të jetoj për ty qdo dit e qdo nat

e ne fund me tjeter ti të shkosh në shtrat

III

Se sa te kam dasht kuptoje ti tash

kur te mungojn puthjet qe dikur ti dhash,

pse ma ktheve shpinën,ti e din më mirë

ndoshta un nuk munda,ta plotsoj qdo dëshirë...


shkruan nga zemra....elvisi,

Jetova per ty,por ishte e kot,

pasi ti me fale vetem vuajtje e lot.

Jetova per fjalen te dua,

por ti luajte me mua.

Jetova per ty ne kete jet,

jetova se mendova se je dashuria ime e vertet.

Jetova dhe kam jetuar,

me shpresen se ti nje dite do me kishe dashuruar.

Jetova,por per cfare te jetoj,

kur sme flet djali qe e dashuroj.

Lotet ne faqe do te thahen nje dite. Vetem vraga e murrme do te te tradhtoje vendet ku dikur ka qene nje plage ku rridhte gjak. Ti hesht Duhet te presesh vetem pak sa te fitosh force, fshihi mankthet qe te shfaqen ne gjume dhe te nesermen buzeqesh sikur te kesh pare enderren me te bukur. Hesht, vetem nje sekonde hesht, dhe mos renko. Leri krahet e lire dhe fluturo ne ato vende qe ende nuk i ke pare por e di qe ekzistojne diku. Lere melodine te krijoje nje kenge ndryshe nga ato qe ke degjuar gjithmone. Nje kenge qe flet per ate te ardhme qe aq shume ke dashur ta shikosh, por nuk ke arritur ta prekesh, sepse te shket sa here zgjat doren drejt saj. Hesht se askush s'duhet te degjoje ate qe mendon. Vuajtjet duhet t'i mbash te mbyllura me celesa te ndtyshkur si vete kjo bote ku jeton. Mos e kthe koken mbrapa, mos u trishto per zdhedhjet qe te kane denuar, vetem merr fryme thelle! Minutat fillimisht duken te pafundme, me pas fitojne shpejtesi, e pas cdo dite sheh si rrokulliset gjithcka. Ti nxjerr thonjte per tu kapur diku qe te jetosh nje cast te bukur qe zhduket befas, ndersa stuhia qe mendon se ka kaluar, kthehet serish qe te gllaberoje ate qe ka mbetur prej teje...por prit se nuk ka mbaruar gjithcka. Mbaje veten fort, shterngoje litarin ku je kapur, sepse ai nuk eshte litari vdekjes por i pritjes se nje lirie qe te ka munguar prej kohesh. Ndaj tani duhet te heshtesh dhe te mos lesh askend te mesoje se ti je ndryshe nga ajo qe njohin. Je dikush qe nuk qan nga ato qe shkuan, sepse min. , ditet, vitet jane rrokullisur ne gremine dhe nuk do te rendesh drejt tyre, se ti do te mbijetosh. E PASUR APO E VARFER, FEMRA MBETET KRISTAL I SHNDRITSHEM NE DUKJE, I LEHTE PER TU FITUAR E COPETUAR, POR VESHTIRE PER TU KTHYER NE GJENDJEN E MEPARSHME!

Femer...

E godet,duron...E vret...Mbijeton...E lendon...Reziston...Ka dhimbje..Sherohet...Rrezohet, por vazhdon te eci perseri...Qan, por i than dhe lotet..Shembet....Ringrihet.Humbet shpresat, por i rigjen ato...Fundoset, por arrin te al ne siperfaqe perseri...Bishe, por edhe e bukur..E ftohte., por edhe e dashur...E rrezikshme., por sensuale..Hidherohet., por e gjen kunder helmin...S'ka force., por e gjen fuqine..Humbet., por pranon vetem fitoren...I erren syte., por e gjen forcen te shikoje..Humbet shpresen., por jo pergjithmone...Zhgenjehet., por perseri Enderron..Beson..Jeton..Dashuron.. Mbi te gjitha..Riprodhon;..KJO ESHTE FEMRA !!!

Njerezit jane te frikesuar nga vetvetja, nga realiteti i tyre,nga
ndjenjat e tyre me shume se cdo gje tjeter!
Njerezit flasin se sa e madhe eshte dashuria, por ajo eshte genjeshter!
Dashuria lendon! Ndjenjat jane turbulluese.
Njerezve u eshte mesuar se dhimbja eshte e keqe dhe djallezore. Si mund ta perballojne ato dashurine,nese kane frike te ndjejne? Dhembja eshte bere qe te na zgjoje!
Njerezit perpiqen qe te fshehin dhembjen e tyre, por e kane gabim!
Dhembja eshte si dicka qe marrim me vete, si nje radio.
E ndjejme forcen tone kur perjetojme dhembjen!
Cdo gje varet nga menyra se si ne e mbartim ate.
Kjo eshte ajo qe ka rendesi! Dhembja eshte nje ndjenje! Ndjenjat jane nje pjese e jona, e realitit tone!
Nese turperoheni nga ndjenjat tuaja e i fshihni ato, atehere ju po lejoni shoqerine te shkaterroje realitetin tuaj!
Ju duhet te ngriheni ne kembe per te drejten tuaj te ndjeni dhembjen tuaj dhe te luftoni per ate qe doni **))

Ti mund te mos jesh i pari i saj, i fundit apo i vetmi...Ajo ka dashuruar me perpara dhe do dashuroje serish...,por nqs te do tani, cfare ka rendesi tjeter?
Ajo nuk eshte perfekte, as ti s'je dhe ju te dy ndoshta nuk do te jeni perfekt bashke.., por nqs ajo te ben per te qeshur dhe e pranon qe jeni njerez dhe beni gabime, shterngoje ate fort dhe jepi me te miren qe ke. Ajo ndoshta nuk te mendon ne cdo sec. te dites, por ajo te jep nje pjese te vetes qe e di se mund te ja thesh : ZEMREN E SAJ. Keshtuqe mos e lendo, mos e ndrysho, mos e analizo dhe mos prit nga ajo me shume sec mund te te jape.
Buzeqesh kur te ben te lumtur dhe beja te ditur kur te cmend dhe po ashtu ndjeja mallin kur ajo s'eshte aty me ty !!!

Femra...... Krijesa qe mbart, bukuri,dashuri, sakrifice, vuajtje e dhimbje gjate gjithe jetes.
Eshte femra ajo qe le gjysmen e embelsires qe ta haj vellai i saj me i vogel. Eshte femra ajo qe merr persiper gabimet e vellait qe ta shpetoje nga qortimet e prinderve.
Eshte femra ajo qe cdo nate lutet per te gjithe.
Eshte femra ajo qe ndimon prinderit ne punet e shtepise.
Eshte femra ajo qe kujdeset per qe te gjithe te duken sa me bukur.
Eshte femra ajo qe sakrifikon shkollen,arsimin per hir te familjes.
Eshte femra ajo qe heq dore nga dashuria vetem per te mos lenduar njerezit qe do.
Eshte femra ajo qe sakrifikon karrjeren qe te kujdeset per femijet e saj.
Eshte femra qe qan dhe kur dikush tjeter vuan.......
ESHTE FEMRA AJO QE LINDI DHE RRITI SECILIN NGA NE.. ♥......

Vajza... Krijimi me i bukur i Zotit. Mund ta ndjesh Pafajsine e saj ne formen e nje Bije, Kujdesine saj ne formen e nje Motre
Ngrohtesine e saj ne formen e nje Shoqeje, Pasionin e saj ne formen e nje Te Dashure, Perkushtimin e saj ne formen e nje bashkeshorteje dhe karakterin e saj Hyjnor ne formen e nje Nene.! .. ♥ ♥

UNE?
Ashtu sic me sheh.
JETA?
SHume e bukur...
DASHURIA?
Tek un nuk ekziston.
SHOQERIA?
Shume e madhe, te vertet pak.
ZHGENJIMI?
Jam mesuar me te.
ENDERRAT?
I nderthur vet edhe pse ndonjeher gabim.
TRADHTIA?
Tek une se gjen.tradhtaret si fal kurr.
URREJTJA?
Nuk e ndjej per askend.
BUZEQESHJA?
Kenaqesi e ver8 teksa e ndjej ne fytyren time.
LUMTURIA?
Ja uroj cdokujt.
ARMIQT?
Thjesht ziliqar.
BESIMI?
Vetem ne ate cka me shohin syte.
FATI?
Rruga qe duhet shtruar vete.
PERFEKTJA?
Po-Familja ime.

Jam e lodhur duke pare fytyra femrash të rrethuara nga botox .Të copëtuara nga konkurrenca, taka dhe truke kozmetike, gjeste të vështira për gratë e lirshme, tashmë të padallueshme edhe nga ato të zanatit...
Dëshiroj të shikoj femra me feminitetin e tyre, me sjellje të butë, me buzëqeshje plot hir, me fjalë të ëmbla dhe të sigurta në të njëjtën kohë. Me mendime origjinale dhe të reja.
Dëshiroj të shikoj femra të pavarura, jo skllave të burrave që sakrifikojnë dinjitetin e tyre. Femra me zemra prej akulli të shkrirë, shoqe dhe mike të mira, të lira dhe të sinqerta!!

Mos harroni kurre ne jete, aq sa jete ju ka mbetur........Dashuria lind si lum , behet pike ne det te tretur....
Ndaj mendo qe ta ujitesh si nje lule cdo mengjes........Mbaja fletet te fresketa dhe zbuloji cdo sekret....Dashuria eshte sekret nje hajdute zemrash ......Pa u ndjere, pa dashje vret, dot ne pranga nuk e ve. Mos harroni kurre ne jete aq sa jete ju ka mbetur..... Dashuria tret dhe male, tret dhe plumb dhe hekur

Mos u shqetëso, çdo gjë do bëhet mirë. Më beso. Tani nuk duket asnjë shkendijë shprese në fundin e tunelit, por mos u pesimizo. Ç'do gjë e ka një fund. Ke bërë gjysmen e rrugës duke ecur kemba-dorazi në këtë tunel të mallkuar Ke vrare gjunjët... Ke çjerrur fytyrën... Ke duruar çdo lloj dhimbjeje... Mos u dorzo pikërisht tani... Tani, duhet të buzëqeshesh!! Edhe pse askush nuk të qendron prane Edhe...
pse askush nuk ka mundësi të të shikojë kur buzëqesh. Ti bëje gjatë gjithë kohes! Sepse shumë shpejt do dalësh në fundë te kesaj rrugice vdekjeprurse Shumë shpejt do dalesh në atë lendinen e mbushur me ëndrra Atje ku aroma e shpresës është më e gjalle se kudo Atje ku plagët e të shkuares zëvëndësohen me lule shumëngjyrshe. Buzëqesh, edhe pse tani je gjysëm e gjallë e gjysëm e vdekur!!

FEMRAT. C’shpikje e çuditshme, arrijne te mbajne peshen e botes mbi pellemben e dores njesoj sikur te ishte nje pupel. Jane ne gjendje te perthithin nje det lotesh ne nje perqafim. Perhapin drite kudo duke perdorur nje mjet te vetem dhe unik: Buzeqeshjen. Mbledhin dhe anullojne dite mankthesh, ne brendesi te nje veshtrimi te embel. FEMRAT… mbajne brenda barkut te tyre kuptimin me te madh te ekzistences…’’

JAM NJE FEMER! _
Nuk quhem shpirt as zemer
nuk jam e dobet kam nje emer
Jam ajo qe fal jeten dhe miresin
jam ajo qe te meson dashurin
...
Jam ajo qe mes vuajtjesh te jap frym
me nje mallkim te bej tym
Jam un jam nje femer
skam frik te dua te quaj zemer
Di te fal veten dhe te jem krenare
di te bej indiferenten ne dashuri sjam fillestare
sme pelqejne genjeshtrat ndaj djalosh
ruhu mire neqoftese me dhimbje sdo te perfundosh!!
un levis trupin ti terbohesh
un te prek ti demtohesh
te bej te kesh probleme mendore
afer meje ti shkrihesh si nje akullore!

✪✬★☆ ✩ ✮ ✯✰Është e rëndësishme që një femër të lërë një shenjë të sajën ,të shpirtit të saj , tek një mashkull ,sepse të bëjnë dashuri janë të afta të gjitha...;) (︶︿︶)

Grate jane me te arsyeshme se burrat. Apo mos keni pare ndonje grua qe t'i shkoje pas nje burri per hir te kembeve te tij te bukura? ♥

Nje Grua
me priti ne kete bote
duke me qeshur me syte engjellor
Sakrifikoi gjithcka
dhe dhimbjen me te forte
Me pagezoi si bekimin me te madh qiellor
...
Nje Grua
me beri te feshferij si plepi ne ere
me dridhje emocionesh e puthje hyjnore
zemren sma shiti po ma fali qindra here
E zemra si per cudi nuk ndihej fajtore
Nje Grua
Me klithi ne netet e endrrave
dhe ne makthe mu kthyen te gjitha mrekullite
ne djall u shnderrua engjelli i zemrave
Ne ferr u gremisa atje ku shemben dashurite
Mes loteve u bera shok me hijet e nates
duke u endur skutave te jetes pa pushim
I thirra Zotit te drites por edhe atij te nates
Nje Grua paska qene mallkimi im???
Zoti me foli po me ze gruaje
Nga gjumi pse ngrihesh?Me thua ckerkon?
Qeshje nga gezimi....Qaje kur vuaje
Fillimi ka nje fund por fundi kurre smbaron
Mbeshteta koken mbi jastekun e bute
Ahh Zot ...sa mire...u kujtove per mua
Para se ne dore ta le shpirtin e urte
Deshira ime e fundit eshte.....
Nje Grua!

Asnje mashkull smund te kuptoje zemren e nje femre por asnje femer smund ta kuptoje se sa e madhe eshte deshira e nje mashkulli per te fituar zemren e saj!

Mos dysho kurr ne forcen e nje femre ! Ne forcen e saje per te dashuruar pa kushte, per te mos u dorezuar , per tia dal mbane, per te harruar, per tia nisur nga e para ! Nje femer esht nje Luaneshe e gatshme per te mbrojtur gjithcka qe ka , esht nje luftetare gjithnje ne sulm ! Mos luaj me buzeqeshjen e saje ! Eshte arma me e forte qe ka ... Esht mbrojtja ne cdo dhimbje ... Eshte menyra e saje me e thjeshte per te dashur, eshte nje shenje per te rilindur serish ! Nje femer duaje , sepse keshtu do njdeje qe ka gjithcka , do ndihet e mbrojtur , e forte per te perballuar boten ... Do i japesh ngjyra jetes se saje ... Do i shpetosh buzeqeshjen ... Ate per te cilen fal gjithcka ....

FEMER!!!

Une jam endrra ne sirtar, une jam fluturimi qe gjithnje ke deshiruar...
Jam mendimi qe te ben te vuash. Une jam guri qe bie, veshtrimi i larget, jam zjarri, akulli, uji qe rrjedh, jam lufte, paqe dhe dhimbje...
Jam mendafsh dhe gjemba trendafili, oaz dhe shkretetire. Une jam zemer, shpirt dhe tru. Jam fjale dhe heshtje, rruge, lum dhe mal.
Jam poezi dhe dhimbje, mekatare dhe shenjtore. Jam perendimi dhe fundi. Une jam ajo qe ty te le pa gjume...
Une jam femer...........:::>>
Foren  ›  Forumi Albalove  ›  Poezi