Foren  ›  Forumi Albalove  ›  Poezi
 

. . . • Histori Shum Preksee • . . .

`.• Një djal 19 vjeqar , i Semurë nga një semundJe e rraLLë te ciLës nuk i nJihej Akoma Mjekimi . . .
`.• Qe kur ishte i vogeL , FamiLja nuk e kishte Lejuar Asnjeherë te diLte nga Shtepia . . .
`.• Por kohet e Fundit aTa mesoJnë nga Mjeku se djaLit nuk i kishte Mbetur Shumë kohë per te Jetuar . . .
`.• Familja e tij me ne Fund e Lejon atë te daLë . . .
`.• Djali. duke hecur neper Trituarë dhe duke e Shikurar neper viTrinat e Dyqaneve . . .
`.• I Habitur ndaLet perpara Një Dyqani . . .
`.• Ishte nje Dyqan qe shiste vegLa Muzikore dhe Brenda Punonte një vaJzë shum Simpatike qe Habiti djaLin me Bukurinë e saj . . .
`.• Djali futet ne Dyqan dhe si i Hutuar kerkon te bLeje nje Album Muzikor . . .
`.• Per shum dite me Rradhe ai shkoi atje C`do dite per te blere nje Album te ri Dhe i vendoste ne doLLapin e Dhomes se tij Por pa Degjuar Asnjerin . . .
`.• Djali nuk po gjente dot Guximin per t`i Shprehur vajzes Dashurinë e tij per Te por vazhdoi te Shkonte atje C`do dite me Justufukimin Per Te blere Nje Kompakt Disc.
`.• Derisa Nje Ditë . . .
`.• Vajza nuk e sheh me djaLin te vinte ne Dyqan . . .
`.• Ai kishte Vdekuur . . .
`.• Ai kishte GrumubuLLuar nje maL me disQe te Blera ne ate Dyqan Por nuk kishte Hapur dhe Degjuar Asnjerhere Asnjerin prej Tyre . . .
`.• E ema, e cila e kishte kuptuar prej koHesh sjeLLjen e djalit te saj , Pas vdekjes se tij Shkon te kontrolloje ne doLlapin e tij ku aTy zbuLon nje maL me Disqe te bLera nga djaLi . . .
`.• Ajo merr njerin nga aTo dhe duke e Hapur sheh dicka te Cuditshme Brenda ne Album . . .
`.• Nje leter te vendosur nga vaJza qe shiste ne Dyqan ku kishte Shkruar :
`.• " Sa i bukur Je !! Mund te Njihemi Bashkë ?? "
`.• Ajo merr dhe te tjere Albume dhe duke vaJtuar u hap dhe zbuLon Letra te tjera te Fshehura nga Vajza ku Shprehte Dashurine Per djaLin e Saj . . .
`.• Djali nuk i Lexoii kurre aTo Letra te Fsheura nga Vajza . . .


By: ◘ BuuBrreCii ◘ ♥

4.jpg68.8K3 views

Nje histori shume prekese,dhe kur nuk gjen dot guximin per tia shprehur dot dashurine.

Nje dite nje plak me tha "Kur njeh dike, dhe ky dikush e ben zemren tende te ndaloj per ca sekonda, ki kujdes: ky person mund te jete njeriu me i rendesishem i jetes tende.
Nese syt takohen dhe ka nje drit qe ndricon kur e shikon, ki kujdes: mund te jete njeriu qe po pret qe kur linde.
Nese kur u puthet syte u mbushen me lote, mendo: ka diçka magjike midis jush.
...
Nese mendimi i pare dhe i fundit i dites eshe per ate njeri, nese deshira per te ndejtur bashke arrin te shtrengoj zemren, gezohu: qielli te dergoi nje dhurate hyjnore... DASHURINE
Nese nje dite i kerkoni falje njeri tjetrit per ndonje gabim dhe u kthehet nje perqafim, nje buzeqeshje, nje ledhatim dhe gjestet vlejn me shume se njemije fjale, dorezohu: ju jeni bere per njeri-tjetrin.
Nese eshte i merzitur, nese jeta e ka vrare dhe ti vuan dhimbjen e tije, qan lotet e tije dhe i fshin me dashuri, sa mrekulli. Ai njeri mund te kete besim te ty gNese arrin, me mendimin, te ndjesh eren e njeriut qe do sikur ta kesh afer, dhe mendon se eshte perfekt edhe veshur me bizhame, shapka dhe flok te pakrehura. Nese nuk punon dot gjate dites, teper i emocionuar per takimin qe keni... nese nuk arrin dot te imagjinosh ne asnje menyre nje te ardhme pa ate person, dhe do doje me gjithe shpirt ti ishe pran kur plaket dhe, prap, mendon se do e doje marrezisht edhe keshtu. Nese preferon te vdesesh se sa ta shikosh te iki... atehere do te thote qe dashuria ka hyre ne jeten tende! Eshte nje dhurate."
Pastaj buzeqeshi dhe me tha "Ca njerez dashurohen shume here ne jete, pak duan vertet dhe gjejne nje dashuri te vertet. Ndonjehere e takojne dhe nuk u vene rendesi ketyre sinjaleve, dhe e lene te iki pa e jetuar. Eshte deshira e tyre. Keshtu qe, mos lejo kurre qe marrezirat e çdo dite te bejne te mos shohesh gjene me te bukur nebote: DASHURINE".400399_306229682809380_816768216_n.jpg

Nje dite Dallga pyeti Detin: 'A me do ti mua?' dhe deti iu pergjigj: 'Dashuria ime per ty eshte aq e forte, sa qe cdo here qe ti largohesh drejt tokes, une te terheq mbrapsht dhe te rikthej ne krahet e mia.. Pa ty, jeta ime s'do kishte kuptim.. Do isha nje Det pa jete..pa emocione.. Ti je esenca e ekzistences sime !'
Dallga u lumturua.. Qendronte ne krahet e detit, e cdo here largohej, per ti dhene gjerave ate shijen e cmueshmerise... dhe sa here qe ajo largohej, deti e rrimerte ne krahet e tij gjigante...

Dallga dhe Deti jane ende aty...ne lojen e pafundshme te emocioneve.. e shtiren sikur do jete hera e fundit qe dallga niset drejt tokes, per te mos u kthyer me...
Por me pas, ne fund, deshira per t'u kthyer eshte me e madhe se cdo gje tjeter..
Kjo eshte nje dashuri e vertet dhe e pafundme...
~♥~
558465_440337332675887_1678850792_n.jpg

Mendoj se njerëzit më të mirë, janë ata për të cilët ja vlen gjithmonë, janë ata të cilët për fat të keq humbasin pas dashurive të pamundura, që çmenden për dikë që nuk do t'i dojë kurrë, që për të qenë të lumtur e kanë provuar një ose dy herë dhe pastaj kanë hequr dorë, sepse lumturia nuk bën për ta. Njerëzit më të mirë janë ata që janë të bindur, janë ata që nuk i besojnë kurrë të parës "Të dua" , janë ata që e dinë se të dashuruarit nuk është për të gjithë dhe për një orë dashurie do të sakrifikonin vite jete. Njerëzit më të mirë janë ata që nuk ju bëjnë përshtypje komplimentet, nga gjinia tjetër, nga gjestet e mëdha. Njerëzit më të mirë bien në dashuri për arsye absurde, "ndërsa rrëfejnë, ju duket për të qeshur".
Unë mendoj se njerëzit më të mirë vuajnë shumë për të qenë ata që janë....

Foren  ›  Forumi Albalove  ›  Poezi