Forume  ›  Forumi Albalove  ›  Poezi
 
Poetët tanë për dashurinë
 
Cito · 03.10.2013 · 0 njerez e pelqejne ·
 
<p></p> <p><img class="forum-post-img-tJshJqMv23 forum-post-img bx-def-shadow bx-def-round-corners" src="http://www.albalove.com/forum/?action=download&hash=tJshJqMv23" alt="?action=download&hash=tJshJqMv23" /></p> <p>NË PRAG TË PRANVERËS … Një buqetë vjershash për dashurinë<br />(Zgjodhi dhe renditi Y. Demishai, 2002)</p> <p><br />GJITHÇKA, E LARË NGA SHIRAT E NGA DËBORA E SHKRIRË,<br />ZIEN E GUMËZHIN E DËSHIRON E ÇMENDET.<br />PEMËS I HA TRUPI NGA SYTHET E MBIRË,<br />ZOGUT I HA GJOKSI NGA PENDËT.</p> <p>E KËSAJ NATE PËRGATITET TË DALË NJË KËRCELL MES PLISAVE,<br />LËVIZ, PËRPIQET, ZHURMON ÇDO QELIZË <br />NËN FLETËT E HEDHURA TË LISAVE,<br />NËN DRIZAT E THARA NË LAJTHIZË…</p> <p>E KËSAJ NATE VAJZA PA GJUMË KAFSHON JAKËN E FUSTANIT.<br />E GËRSHETAT E GJATA PRET ME GËRSHËRË.</p> <p>E MËZI I RRITUR KËPUT HALLKËN E KAPISTALLIT<br />E TURFULLON E LËSHOHET ARAVE TË MBJELLA ME TËRSHËRË.</p> <p>Ç´ËSHTË KËSHTU? PRANVERA PUTH TOKËN E QIELLIN!</p> <p>…………………………………………………………..</p> <p>KAM DALË NË BRIGJET E JETËS,<br />SIÇ DEL DEMI NË ARENË;<br />HEDH NJË HAP PRAPA<br />DHE SODIS VETVETEN,<br />SI KRYEPERSONAZH NË SKENË…<br />SHIKIMI LARG<br />THELLON QETËSINË <br />DHE SHTON KURESHTJEN.<br />MA JEP FJALËN<br />TA MBYS HESHTJEN!<br />----------------------------------------------------------<br />NË PRANVERËN E RINISË SIME TË DEHUR<br />ZIEN NJË DASHURI E MARRË PËR JETËN…</p> <p>DESHA DHE JETOVA PËRTEJ TË MUNDSHMES<br />NDAJ KËNDOJ, KËRCEJ, VAJTOJ DHE QESH,<br />PRANË ATYRE QË MË DUAN DHE QË I DUA<br />I LUMTUR TË JEM, MË NË FUND, AI QË JAM.</p> <p>TË HYJ NË VETEN TIME DREJT PËR DREJT<br />PA DHIMBJE, EKZALTIM E ZHURMË;<br />NJË HERË E MIRË TA MARR VESH VËRTET,<br />SE CILI MË NË FUND JAM UNË…</p> <p></p> <p><br />NË DO T´I KUPTOSH TË TJERËT<br />ZGJOHU NË MËNGJES HERËT,<br />HIDHI NJË SY PASQYRËS<br />NUMUROJA RRUDHAT FYTYRËS,<br />SHIKO SE SI TË SHOHIN,<br />CILËN MOSHË TA NJOHIN,<br />PASTAJ KTHEJU VETVETES<br />DHE NDIQE LËMSHIN E JETËS…</p> <p>………………..</p> <p>FJALËT E TUA PËRHAPEN MBI LUMIN E DEGËZUAR,<br />SHIKIMET DEPËRTUESE MA ZGJOJNË VETËDIJEN TIME.<br />E NDARË NGA KUPTIMI I PËRBASHKËT NIS ZBRAZËTIA IME<br />SEPSE UNË KAM SËMUNDJEN E DETIT E DASHURINË E MËKUAR.</p> <p>----------------------------------------------------------------------------------------</p> <p><br />DASHURI, FJALË E PAANËSHME<br />NDJENJË E MREKULLUESHME<br />NA SHPALOS NË KOHËN E TASHME<br />DËSHIRËN E HERËSHME<br />TË AMËSHUESHME.</p> <p>----------------------------------------------------------------</p> <p>TAKOHET VALA NË BREGDET ME SHKËMBIN,<br />NGA SHKËMBI SHKON E NDAHET ME NXITIM,<br />E DUAN NJËRI -TJETRIN DHE E TREMBIN<br />ME NDARJE E TAKIME PA MBARIM…</p> <p><br />DASHURIA:<br />AROMË HYJNORE E PËRJETËSISË<br />THESAR I PASHTERRSHËM AQ SHUMË I ADHURUAR</p> <p>DASHURIA:<br />AGIM QË LIND NË BEFASITË E ARDHSHME<br />DRAMË E VERBËR E NJË PASIONI TË TËRBUAR</p> <p>DASHURIA:<br />LOJË E PAVDEKSHME E ZOGJVE SHPIRTDËLIRË<br />KËNAQËSI E PAPËRSHKRUESHME E NATËS SË DASHNORËVE</p> <p></p> <p>DASHURIA:<br />FUQI E OQEANIT NXITËS DHE FATAL<br />LULËZIM SHPËRTHYES I NJË PRANVERE KAOTIKE</p> <p>------------------------------------------------------------------------</p> <p><br />TI JE ERË<br />QË FISHKËLLEN NË JETËN TIME<br />KUR QIELLI ERRËSOHET<br />NË DRITËN E SYVE TË TU.</p> <p>TI JE E PAEMËR<br />EKZISTON NË ANONIMITET.<br />ÇFARË SHKËNDIJE NË MJEGULL!</p> <p>TI JE SI BLETA <br />QË THITH NEKTARIN E BIMËVE<br />KUR PRANVERA LULËZON.</p> <p><br />TI S´JE ASKUSH<br />JE THELBI I BUKURISË<br />TË DALË NGA LASHTËSIA.<br />DHE PO SHKON<br />SI NJË AKTORE E ZHVESHUR<br />NË NJË NATË TË PAFUND.</p> <p>KU JE TI? KU?<br />NË CILIN YLL SI NJË ËNDËRR VËRTITESH?<br />ME SIGURI NË YLLIN MË TË NDRITSHËM.</p> <p><br />A TË TË KËRKOJ,<br />PËRTEJ REALES?<br />DUKE RRJEDHUR NË DAMARËT E MI<br />SHKUMË DETI…</p> <p>TI JE POEZIA QË LULËZON <br />NË NJË MËNGJES TË VERËS.<br />KU E KE TRUPIN?<br />KU I KE SYTË?</p> <p></p> <p></p> <p></p> <p></p> <p>POEZIA MBIN NË NJË DASHURI,<br />QË IA MERR ANËN VDEKJES<br />POR MBËSHTETET NË TË.<br />QIELLORES IA MËSYN PËRSËRI<br />DHE, NË ANKTHIN E NDJEKJES<br />HYJNIZOHET EDHE MË.</p> <p>…………………………</p> <p>DASHURIA IME ËSHTË SI NYJE UDHËSH,<br />MË BËN TË FORTË SI SHKËMBIN,<br />TË BRISHTË SI LULEN,<br />TË NDJESHËM SI SYRIN.</p> <p>------------------------------------------------------------</p> <p>E PËRFYTYROJ DASHURINË SI ZANË MALI<br />ME FLOKË TË GJATA<br />SA RRËNJËT E RRAPIT SHEKULLOR,<br />LAKMUESE THELLËSISH NË PAFUNDËSI,<br />POR DHE ME GËRSHETA E SHPËRGENJ DJEPASH,<br />SI LIDHJE ME DEGËT E JETËS.</p> <p>BOTA RRON E DEHUR NGA QUMËSHTI SHITUES,<br />MAGJEPSUR NGA DYFTYRËSIA E SAJ,<br />ME SYTË NGA BURIMI TURBULLUES.<br />------------------------------------------------------<br />A NUK PËRNGJAN AMËSI E MËMËS<br />ME SHËMBËLLIMIN PRARUES TË HËNËS?<br />KUSH MË MIRË PASQYRON FËMIJËN<br />DHE NË BEBËZ IA NJEH DËSHIRËN?<br />I JEP KUPTIM, I VJEN SHTATIT<br />SIPAS ZAKONIT, NË EMËR TË ATIT…<br />…………………….</p> <p>NË QAFA MALESH DITË E NATË IKTE<br />KARVANI I KRUSHQVE HIPUR MBI PATKONJ E HINGËLLIMA.<br />RRUGA ISHTE E LARGËT,<br />TË BËNIN ME DORË<br />MALET ME SHAMIA RESH PLOT BUBULLIMA.</p> <p><br />ECNIN KËNGËT, ZAKONET, RITET E LASHTA<br />MBI VETMINË E RRUGËS,<br />NËN TË FTOHTAT ARMË.<br />DUVAKU MBULONTE FYTYRËN E NUSES,<br />SIÇ MBULON PERDJA E TEATRIT NJË DRAMË.<br />------------------------------------------------------------------</p> <p></p> <p>NJË KULLË ME FRËNGJI<br />NJË SOFËR E MADHE<br />NJË DJEP I VJETËR<br />NJË VARR I RI…<br />HAPNI SHTIGJE TË REJA<br />PËR SHQIPTARI!</p> <p><br />TË KEM FUQI<br />DIMRIN TA KTHEJ NË VERË<br />DHE LULET T´I MBUSH ME ERË;<br />ZEMRAVE TË PËRVËLUARA<br />T´UA KTHEJ DASHURINË,<br />E JETA TË RRJEDHË LUMË…<br />NUK KËRKOJ MË SHUMË!</p> <p><br />LUMI I JETËS RRJEDH PA PUSHIM,<br />HERË I QETË, HERË ME RRËMBIM.<br />NË PELLGJE KRIZASH<br />E PRESIM SHPIRTIN NË AGIM…<br />…………………</p> <p>I BASHKUAM LUMENJTË<br />E DËSHIRAVE TONA TË NDRYDHURA,<br />PËR TË HAPUR BRAZDA TË REJA<br />NË PLANTAZHET E DHIMBJES…</p> <p>NË ËNDRRAT TONA PËR JETËN<br />PO E STOLISNIM TË VËRTETËN,<br />POR ÇARJET E HUMBJEVE TË HERËSHME<br />USHQENIN NJË MANGËSI TË THEKËSHME.</p> <p>DETI I ETJES SË PASHUAR<br />VINTE GJITHNJË DUKE U SHTUAR…<br />………………………………………………..</p> <p>SHTËPIA JOTE THELLË KOPSHTIT FUTUR<br />SI TEMPULL ËNDRRASH HESHT E MJEGULLUAR<br />DHE UNË I DASHURUAR MURIT STRUKUR<br />VËSHTROJ BALLKONIN TËND ME DRITË SHUAR.</p> <p>PASTAJ ME ANKTH NGA KOPSHTI TË HEDH GJETHE<br />SI NJË KUSAR KAÇUBEVE I FSHEHUR<br />DHE PRES NJË ÇAST PËRHUMBUR SI NDËR ETHE<br />TË NXJERRËSH KRYET MUNDËSISHT PA KREHUR.</p> <p></p> <p>MBI TEMPULL KALTËRON KJO NATË E VAKËT<br />DHE YJET SHUSHURIJNË SI BURIME…<br />AH, SHPRESËN SIGURISHT E KAM TË PAKËT<br />TË ZBRESËSH E TË BËHESH NUSJA IME…</p> <p>…………………..</p> <p>DY SHOKË AHERË QEMË,<br />TË DASHURONIM TY,<br />S´DO MEND QË NJËRIN DOJE<br />DHE S´MUND TË DOJE DY.</p> <p>TË MARRË KEMI QENË,<br />KUR JEMI RRAHUR KOT,<br />PO UNË AHERË ISHA<br />VËRTET NJË DON KISHOT!</p> <p>………………..</p> <p>AJO DOLI NGA KOPSHTI ME MOLLË;<br />MBI SUPE KISH HËNËN DHE DEGËT ME KOKRRA.<br />NË KËMBË KISH BARIN E HOLLË;<br />UNË RRIJA TE PORTA.</p> <p>AJO BINTE ERË MOLLË ATË NATË,<br />ATË NATË RINORE PA TRAZIRA.<br />NUK MË KUJTOHET SE Ç´I THASHË,<br />PO E DI SE I THASHË FJALË TË MIRA.</p> <p>KALOJMË PRANË BUKURISË SHPESH,<br />KALOJMË HESHTUR THJESHT SI UDHËTARË<br />DHE S´VËMË RE SI NIS E BUZËQESH,<br />SI PJESHKA KUR ZË PIQET NË NJË ARË.</p> <p>DHE VJEN NJË ÇAST KUR SHTANGIM PARA SAJ;<br />AJO QËNDRON SI PJESHKË E ARRIRË,<br />AJO QËNDRON… DHE THEMI NE PASTAJ:<br />S´TË VUMË RE, MES NESH TI PASKE MBIRË!<br />…………………………</p> <p><img class="forum-post-img-Yu9r5HWTYs forum-post-img bx-def-shadow bx-def-round-corners" src="http://www.albalove.com/forum/?action=download&hash=Yu9r5HWTYs" alt="?action=download&hash=Yu9r5HWTYs" /></p> <p>NË MES TË GJELBËRIMIT TË THELLË TË PEMËVE<br />NE U NDAMË,<br />SE UNË NUK E DIJA QË TI ISHE NJERIU IM I DASHUR.</p> <p>NE U NDAMË<br />POR DO TË TAKOHEMI PRAPË<br />NË MUAJT E TJERË TË VERËS.</p> <p>………………..</p> <p><br />VAJZË E BUKUR, SI VAJZË E DASHURUAR,<br />QOFSH E DASHURUAR DHE PREJ MEJE;<br />PREJ SYRIT TËND LULËZOJNË DHE SENDET<br />NATYRA GJALLËROHET<br />E GJITHÇKA BËHET SY.<br />PAK MË TEJ<br />DY PLEQVE KAFJA PO U FTOHET.<br />TË SHIKOJNË TY.</p> <p>…………………..</p> <p>PO DIGJEM PO DIGJESH<br />NË VIJAT E DORËS SIME<br />DHE ËNDRRIMET TONA PO FSHIHEN<br />SIKUR NJË PËRRALLË E LASHTË...<br />E VALËT E DETIT RUAJNË KUJTIMET TONA.</p> <p><br />ZËRI YT MBAN BUTËSINË E VET<br />SI ÇDO GJË QË MBAN VETINË E VET<br />BUZËT E TUA NGJYRË TRËNDAFILI<br />USHQEJNË SHIKIMIN TIM TË URITUR</p> <p><br />JETA JOTE MBAN TË GJITHA FSHEHTËSITË<br />SI NJË MUZIKË E PAPËRSHKRUESHME<br />KËNGA JOTE E DASHURISË<br />FSHEH NJË SHPIRT HERË-HERË MISTIK</p> <p><br />MOTIVET JANË VAJZA LOZONJARE,<br />QË TË BUZËQESHIN NË RRUGË E TË FTOJNË…<br />POR PO S´I NDOQE PAS, TË LËNË PËRFARE,<br />TË LËNË, FLUTUROJNË!</p> <p></p> <p>BUZË LIQENIT, VETËM, NJË ERË E LEHTË,<br />SODIS VALËT QË PUTHIN BREGUN, QETË - QETË.<br />DHE ÇDO VALË PËR MUA NJË MALLËNGJIM,<br />SE MUNGON NJË DORË MBI SUPIN TIM…</p> <p></p> <p></p> <p></p> <p>KJO LEMZA SONTE Ç´MË NDJEK PAS<br />DHE GJUMIN MA HARBON<br />ATHUA MUA KËTË ÇAST AI PO MË KUJTON?<br />KJO LEMZA FARE S´DO TA DIJË<br />SA SHUMË QË MË MUNDOI<br />POR NË MË ARDHTË PREJ ATIJ<br />NUK DUA TË PUSHOJË…</p> <p><br />NJË LETËR TË KALTËR AJO MË KA SJELLË.<br />DHE TUND AJO MË DËRGOI NJË LETËR TË KALTËR,<br />BORZILOKU PESHQIRIN E PASTËR<br />DHE HËNA NGA QIELLI DERDH LËNGUN E VERDHË.<br />-----------------------------------------------------------------------------</p> <p>DO VIJ E DERËN DO HAP ME NGADALË<br />HERËT NË MËNGJES PA GDHIRË.<br />DO ULEM TE KOKA PA THËNË ASNJË FJALË,<br />DO SHOH FYTYRËN TËNDE TË MIRË.</p> <p>TI AS DO TA NDIESH QË DO JEM PRANË.<br />DO THUASH KUR SYTË TË ÇELËSH:<br />"MOS JAM AKOMA NË ËNDËRR, VALLË?"<br />DO QASH E DO QESHËSH…</p> <p>………………….</p> <p>KAM DROJE SE MË THYHESH NË DORË<br />SI NJË GOTË KRISTALI<br />SI NJË VAZO LULESH<br />SI NJË AMFORË DETESH…<br />E BRISHTA IME.</p> <p>KAM FRIKË SE MË SHKRIHESH NË GOJË<br />SI FJOLLË BORE,<br />SE MË THAHESH NË DIELL<br />SI FIJE BARI.<br />KAM FRIKË, KUR JAM ME TY…<br />NË ATO ÇASTE TË VOGLA AMSHIMI<br />-------------------------------------------------<br />TI JE VALË DETI<br />E NJË MËNGJESI TË FRESKËT E TË MJEGULLT<br />TI JE ERË NË FERR<br />TI JE RËRË E KODRINAVE RANORE</p> <p></p> <p></p> <p><br />TI JE VRULL I DËSHPËRIMIT<br />TI JE DASHURI NË DRITË TË HËNËS<br />TI JE FLAKË MBI AKULLNAJA<br />TI JE DËSHIRË E GJAKUT TIM<br />……………………………</p> <p>ISH NJË VAJZË E ISH NJË DJALË,<br />VAJZA E DONTE E DJALI E DONTE,<br />PO SHKUMBINI I MADH ME VALË<br />I KISH NDARË E S´I BASHKONTE.<br />………………………..</p> <p>ERA BËHET KUJE,<br />HËNA BËHET LOT,<br />MUZGU BËHET MURG,<br />PLAGË BËHEN ZOGJTË;<br />PO NUK ERDHE TI<br />DITËN QYSH TA NGRYS?<br />QIELLI DO MË SHTYPË.</p> <p><br />VETMIA RREH NË DEJE ME RITMIN E MUZIKËS<br />E MUZIKA E NATËS<br />PËRPIN NGADALË ERRËSIRËN,<br />AFROHET AGIMI QË PËRTËRIN SHPRESËN…<br />"HELLO! IS IT ME YOU ARE LOOKING FOR?"<br />DHE DËSHIRAT E NGRIRA<br />NË PRAG TË MËNGJESIT LOTOJNË.<br />KUJTIMI YT SËRISH MË NGROH.</p> <p>………………………………………………….</p> <p>TË GJITHË FLENË, JA U BË MESNATË,<br />ËNDRRAT SI ZOG ÇUKISIN ÇDO KREVAT,<br />DUA TË FLE, PO GJUMI M´U LARGUA.</p> <p>AH, SYTË E TU TË QETË, S´PO MË LËNË<br />SONTE TË DYVE EPSHI Ç´NA U SHTUA.<br />HESHTJA NA NDEZI, VETMIA DASHURI KËRKON</p> <p>U TRET NJË YLL NË QIELLIN E KRISTALTË,<br />RA DIKU LARG ASHTU I FLAKËRUAR,<br />OH! PO TA MERRTE MALLIN TIM TË ZJARRTË,<br />JASTËKUN TËND DO TA KISH PËRVËLUAR.</p> <p>…………………………………………………………….</p> <p></p> <p><br />NË FILLIM QENË FJALËT E ZJARRTA, PUTHJET E VRULLSHME<br />ANKTHI NË DO VIJE A S´DO VIJE TI<br />(NJË MINUT KISHTE MILIONA SEKONDA<br />PAK PO TË VONOJE, DASHURI)</p> <p>TANI NUK KA MË FJALË TË MËDHA, PËRBETIME,<br />ÇDO GJË FILLOI TË BËHET ME E HESHTUR, MË SEKRETE,<br />KËSHTU NDODH KUR PRUSHIN E FSHEHIM NËN HIRIN E VATRËS<br />PËR TA NDEZUR ZJARRIN EDHE NË DITËN E NESËRME.</p> <p>……………</p> <p>NË NDODH TË GRINDEMI ME GRATË,<br />KJO KA NJË SHKAK UNIVERSAL,<br />QË JETA S´ËSHTË AS MUAJ MJALTI,<br />DHE AS PIKNIK E FESTIVAL.</p> <p>POR PO TË FLISNIM VEÇ PËR GRINDJE,<br />PA ÇMUAR DASHURINË PËR TO,<br />DO T´ISH NJËLLOJ SIKUR NË LINDJE<br />TË DILTE HËNA E DIELLI JO…</p> <p>ÇDO DITË NA DUKET SIKUR RRITEMI<br />DHE RRITEMI, SHOQE,<br />SI RRITEN LULET DHE DEGËT E PEMËVE,<br />SI RRITEN E PLEKSEN GËRSHETAT E FLOKËVE…</p> <p>YJE, YJE, YJE…<br />S´DUA TË JEM YLL KINEMAJE<br />KUR LUMTURIA IME ËSHTË MË E MADHE<br />SE YJET E QIELLIT QË NDRIJNË.</p> <p>S´DUA TË JEM YLL KINEMAJE.<br />GJITHMONË DO TË KËNDOJ PËR YJET<br />DHE YJET S´DO TË BIEN KURRË<br />SI YJET E KINEMASË.</p> <p>…………………………</p> <p>TANI TË BËHESHA DHËNDËR NJË DITË,<br />E DIJA SI DUHEJ VËRTET DHËNDËRUAR,<br />E DIJA PËR DASMË SI ZGJIDHESHIN MIQTË<br />DHE CILIN TË FTOJA NË SOFRËN E SHTRUAR.</p> <p>POR MBASE Ç´I DESHA SË KOTI T´I FTOJA,<br />TË HAPJA TELASHE PËR DARKË A PËR DREKË.<br />MË MIRË ME NUSEN PËR DORE TË SHKOJA<br />NË NJË DISKOTEKË.</p> <p><br />EH, TË BËHESHA DHËNDËR, <br />E DI SE Ç´PUNOJA!..</p> <p>PO… SI I THONË NJË FJALE:<br />"SHKOI VAPA ME GUSHTIN"!</p> <p>NDAJ…</p> <p>LËSHOMËNI NJË KËNGË A NJË VALLE<br />TË MA SHUAJ SADOPAK PRUSHIN…<br />……………………………………………</p> <p><br />NATËN E MIRË, RRUGË E TË GJITHA HAPAVE,<br />NATËN E MIRË, HËNË E TË GJITHA NETËVE,<br />NATËN E MIRË, PRILL I TË GJITHA VITEVE,<br />NATËN E MIRË, QIELL I TË GJITHA SHTETEVE,<br />NATËN E MIRË, DASHURI, KULM I THEMELEVE.</p>
poezi-shqip-albalove.jpg · 161.7K · _35 views
poezi-shqip-albalove-dashuri.jpg · 306.2K · _24 views
Shiqim qe te djeg