Lajme Shqip

Inaugurohet në Tiranë shtatorja e derdhur në bronz e Ahmet Zogut. Shtatorja mbërriti në Shqipëri një muaj më parë dhe dje u lartësua në fund të bulevardit që mban emrin e tij, mbi strukturën e ngritur, ku duhej të vendosej në kuadrin e festimeve të 100-vje
Era85 24.12.2012 3 2126

Pas letrës dërguar Top-Channel, ku sqaronte pozicionin e tij në lidhje me kabllogramet dërguar Uashingtonit dhe deklaratat kritike në “Zërin e Amerikës” për rrezikun që i kanoset demokracisë në Shqipëri, ish-ambasadori amerikan në Tiranë, John Withers lësh
Era85 17.03.2012 1 1012

Prishtinë-Në kryeqytetin e Kosovës nisi të premten ndërtimi i Sheshit të Pavarësisë, i cili mban emrin e ish-presidentit Ibrahim Rugova. Investimi rreth 4 milionë euro në një sipërfaqe prej rreth 13 mijë metra katrorë pritet që brenda 150 ditëve të ndrysho
Era85 17.03.2012 1 1003

Shkup-Kosova nuk ishte pjesëmarrëse dhe nuk është ftuar në Konferencën ministrore për bashkëpunimin në fushën e sigurimit të kufijve në Evropën Juglindore, që përfundoi sot në Shkup. Në axhendën e këtij takimi dyditor të nëntë ministror të organizuar nga M
Era85 17.03.2012 1 1006

Tiranë-Ka nisur dje në gjykatën e Tiranës procesi gjyqësor mes fëmijëve të kryeministrit Berisha dhe deputetit socialist Saimir Tahiri, ku ky i fundit akuzohet për shpifje. Në procesin e sotëm gjyqësor, trupi gjykues ka dëgjuar pretendimet e dy palëve. Dy
Era85 17.03.2012 1 767

Kompania “Google” ka bërë një hap para me politikën e saj të re të privatësisë, pavarësisht paralajmërimeve të BE-së se mund të shkelin ligjin europian. Ndryshimi do të thotë se të dhënat private të mbledhura nga një shërbim i “Google” mund të shpërndahen
Era85 03.03.2012 1 886

Prokuroria vërteton gjaknxehtësinë e Agim Llupos më 21 janar, gardisti që akuzohet për vrasjen e Ziver Veizit, ndërsa dyshohet se ka qëlluar për vdekje edhe Aleks Nikën, sipas raportit të FBI-së. Ditën e demonstratës, Llupo qëndronte i “fshehur” në dritare
Era85 03.03.2012 0 682

Parlamenti Europian “braktis” Shqipërinë, duke e shtyrë në kalendar miratimin e një rezolute, të cilën e ka bërë për të gjitha vendet e rajonit. Komiteti i Jashtëm i Parlamentit Europian votoi në Bruksel raportet për Bosnjën, Turqinë, Malin e Zi dhe Serbin
Era85 03.03.2012 0 783

Sirianët votuan dje për kushtetutën e re, me gjithë luftimet në të gjitha anët e vendit mes forcave opozitare dhe atyre besnike të presidentit Bashar Al Assad. Më shumë se 14 milionë sirianë u thirrën në kutitë e votimit për të votuar ndryshimet kushtetues
Era85 27.02.2012 0 725

Edhe pse sot mbushet një javë nga sulmi ndaj forcave shqiptare në Afganistan, babai i të plagosurit Aleksandër Peci ende nuk ka mundur të pyesë të birin sesi ndodhi ngjarja, apo ku i ka marrë plagët. Ai ka pasur vetëm një telefonatë me të, kur nëntetar Pec
Era85 27.02.2012 0 833